Zamknij

Problemy z podwójnym rocznikiem. Lekcje w szkołach do godziny 19?

Redakcja
23.01.2019 08:22
Lekcje w szkołach do godziny 19
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Lekcje w szkołach do godziny 19? W związku z reformą oświaty w rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych weźmie udział dwa razy więcej uczniów niż zwykle.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

 

Reforma edukacji realizowana przez resort Anny Zalewskiej zakłada wygaszanie gimnazjów i wprowadzeniem ośmioletniej szkoły podstawowej. W przyszłym roku szkolnym do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych przystąpią absolwenci gimnazjów (z rocznika 2003) i absolwenci szkół podstawowych (z rocznika 2004).

Lekcje w szkołach do godziny 19?

W Białymstoku w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych weźmie udział około 8,7 tys. kandydatów. To około 4,2 tys. absolwentów gimnazjów i około 4,5 tys. absolwentów szkół podstawowych. W ocenie władz kandydatów będzie dwa razy więcej, dlatego też musi przygotować podwójną liczbę miejsc w placówkach, a postępowanie rekrutacyjne zostanie przeprowadzone odrębnie dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.

Uczniowie będą przyjmowani do 15 białostockich liceów, 11 techników i ośmiu szkół branżowych I stopnia. W związku ze zwiększoną rekrutacją w szkołach powstanie więcej pierwszych klas, w sumie 300 (w ubiegłym latach tych klas było o połowę mniej – informuje miasto).

Zobacz także

– Taka sytuacja jest związana z drastycznymi zmianami w oświacie, które rozpoczęły się w 2016 r. Szkoły ponadpodstawowe przyjmą w swoje progi jednocześnie absolwentów trzyletnich wygasających gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych. Od ponad dwóch lat przygotowujemy się na ten trudny czas – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Władze miasta liczą się też z tym, że – to wnioski po spotkaniach z dyrektorami szkół – „będzie potrzeba więcej miejsca, czasu i kadry”. W niektórych szkołach pojawiają się koszty związane z dostosowaniem pomieszczeń, które do tej pory były wykorzystywane na cele inne niż dydaktyczne. Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektorów w szkołach mogą zostać wydłużone godziny nauki – do godz. 19.00 w liceach, do godz. 20.00 w szkołach zawodowych. Nie przewiduje się prowadzenia zajęć w soboty. 

RadioZET.pl/PAP/DG 

C