Zamknij

Tysiące osób broni religii w szkołach. Burmistrz chciał ograniczyć liczbę lekcji

11.01.2020 17:43
Lekcje religii
fot. Michal Wozniak/East News

Ponad 2,5 tysiąca osób poparło protest przeciw ograniczeniu lekcji religii w szkołach gminy Ustrzyki Dolne (woj. podkarpackie). Ze zmianami w planie lekcji wyszła gmina, motywując decyzję brakiem funduszy. Choć kuria odmówiła burmistrzowi, po zmasowanej krytyce z akcją wyszło Stowarzyszenie Ośrodek Myśli prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz (PSL) zwrócił się w listopadzie 2019 roku do metropolity przemyskiego abpa Adama Szala o zgodę na zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu. Decyzję motywował szukaniem oszczędności w oświacie.

Zobacz także

Sprawa wywołała ogromne poruszenie lokalnej społeczności. Szczególnie wybrzmiały głosy krytyczne. Biskup nie wyraził zgody, blokując de facto sprawę. Polskie prawo zezwala na obniżenie wymiaru lekcji religii tylko za zgodą biskupa diecezjalnego.

Podpisy będziemy nadal zbierać. Przychodzą do nas także liczne listy poparcia z rozmaitych miejsc w kraju

Adam Pęzioł, prezes stowarzyszenia

Nie chodziło o same katechezy? "By wywołać pewien zamęt"

Jak zaznaczył inicjator akcji z podpisami, burmistrzowi mogło zależeć na czymś innymi niż samo ograniczenie godzin katechez.

Zobacz także

W mojej ocenie burmistrzowi nie chodziło o to żeby się ten projekt udał. Z góry wiadomo było, że nie jest to możliwe. Natomiast chodziło o to, żeby wywołać pewien zamęt. Pokazać, że są środowiska, osoby dla których model oświaty w Polsce, w którym prowadzone są lekcje religii, jest nie przyjęcia

Adam Pęzioł

RadioZET.pl/PAP