Mniej religii w szkołach? Prezydent Krakowa napisał do arcybiskupa

14.05.2019 16:25
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o zmniejszenie liczby godzin religii w pierwszych klasach szkół średnich. Czy do tego dojdzie? Władze miasta czekają na odpowiedź krakowskiej kurii.

Jacek Majchrowski chce, żeby kuria wydała zgodę na zmniejszenie liczby lekcji religii z dwóch do jednej. Miałoby to dotyczyć – od września - pierwszych klas szkoły średniej. Propozycja prezydenta Krakowa jest związana z reformą edukacji, bo od września do szkół średnich pójdą dwa roczniki - absolwenci podstawówek i gimnazjaliści, łącznie 13 350 uczniów.

Zobacz także

Zmniejszenie liczby godzin lekcji religii miałoby pomóc pomieścić w szkołach taką liczbę uczniów. Majchrowski napisał więc w tej sprawie list do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Zwracam się do Księdza Arcybiskupa z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmniejszenie liczby godzin nauki religii w tygodniowym wymiarze godzin. Wyrażając głębokie przekonanie, że zgoda Księdza Arcybiskupa przyczyniłaby się do poprawy warunków nauki krakowskich uczniów, jeszcze raz zapewniam, że miałaby ona charakter jednorazowej decyzji w związku z absolutnie wyjątkową sytuacją rocznika uczniów, którego ona dotyczy.

Jacek Majchrowski w piśmie do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Temat religii w krakowskich szkołach był podejmowany już wcześniej. Radni proponowali z początkiem kwietnia, by przenieść lekcje na pierwszą lub ostatnią godzinę. Pod koniec miesiąca uchwałę unieważnił wojewoda małopolski Piotr Ćwik, z zawodu katecheta.

RadioZET.pl/gazetakrakowska.pl