Zamknij

Resort budownictwa: od 2018 minimalna powierzchnia mieszkania to 25 mkw

Redakcja
01.08.2017 14:38
Resort budownictwa: od 2018 minimalna powierzchnia mieszkania to 25 mkw
fot. Pexels.com

Chcemy, aby od przyszłego roku minimalna powierzchnia budowanego mieszkania wynosiła 25 metrów kwadratowych – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski w rozmowie z PAP.

Nowelizacja przepisów przygotowywana przez resort ma przeciwdziałać m.in. nieuczciwym praktykom rynkowym - oferowania tzw. aparthoteli jako mieszkań. – Jednym z celów zmiany jest jasne określenie, że lokale mieszkalne nie mogą być mniejsze, niż wynika to z potrzeb wynikających ze stałego zamieszkania ludzi, stałego ich przebywania w lokalu – wyjaśnia wiceminister.

Nieuczciwe praktyki deweloperów

Obecnie wykorzystujący kryzys na rynku deweloperzy coraz częściej oferują na sprzedaż lokale o powierzchni od 14 do 20 metrów kwadratowych jako „aparthotele”, czyli typ hotelu, składający się z małych apartamentów, często budowany na terenie budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, a nie usługowego.

Ministerstwo szykuje zmiany

Aparthotele w ostatnich latach stały się modą na polskim rynku nieruchomości. – Takie lokale oferowane są klientom o zasobnym portfelu, którzy kupują tzw. apartament często w bloku mieszkalnym wielorodzinnym. Zdarza się, że pod hasłem budowy bloku mieszkalnego wielorodzinnego cały dom lub jego część przeznaczony jest na tzw. hotel, czyli zarobkowy wynajem pokoi, w systemie podobnym do hotelowego – mówi Żuchowski, dodając, że zdrowy rozsądek, prawo równe dla wszystkich, chroniące przede wszystkim obywateli oraz ludzkie podejście do każdego tematu to podstawa normalności.

Czy Powstanie Warszawskie było potrzebne? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz