Zamknij

Zmiany w szkołach. Dłuższe przerwy i szafki na książki

Redakcja
27.07.2018 14:32

Przerwy między lekcjami nie krótsze niż 10 minut, obowiązkowe szafki na podręczniki oraz rejestrowanie wyjść grupowych z budynku szkoły – to najważniejsze zmiany, które mają wejść w życie szkół od 1 września. Resort edukacji opublikował projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Resort edukacji wydał projekt rozporządzenia w sprawie długości przerw
fot. Danny Gys/Reporters/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Dokument skierowano do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych” – poinformował resort edukacji na swojej stronie. W projekcie rozporządzenia znalazły się nowe regulacje dotyczące m.in. obowiązku rejestrowania wyjść grupowych, które nie są wycieczkami.

Zobacz także

Będą wpisywane w nim m.in. cel wyjścia, miejsca zbiórek, a także osoby odpowiedzialne za opiekę nad uczniami. Wpisy w rejestrze wyjścia grupowego będą wymagały akceptacji dyrektora szkoły. Do prowadzenia rejestru dyrektor może upoważnić inną osobę.

Do wycieczek szkolnych tak jak dotąd stosować się będzie kartę wycieczki określoną rozporządzeniem ministra edukacji z maja tego roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.

W projektowanym rozporządzeniu wprowadzono też obowiązek uwzględnienia w planie zajęć dydaktyczno-wychowawczych realizacji zajęć wymagających intensywnego wysiłku umysłowego nie później niż na szóstej godzinie zajęć w danym dniu.

Zobacz także

Określono także na co najmniej 10 minut minimalny czas trwania przerw między lekcjami. Długość przerw ma być dostosowana do potrzeb uczniów (np. umożliwiać spożycie drugiego śniadania lub obiadu). Dyrektor szkoły będzie obowiązany zasięgnąć opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Ponadto ma zapewnić uczniom podczas przerwy opiekę.

W rozporządzeniu zapisano również, by uczniowie spędzali przerwy na świeżym powietrzu, jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne. Ponadto szkoły będą miały obowiązek zaopatrzyć uczniów w dostęp do wody pitnej.

Ponadto zmieniony został dotychczasowy zapis przepisu dotyczącego zapewnienia uczniom możliwości pozostawienia części podręczników i przyborów w pomieszczeniach szkoły. W projekcie rozporządzenia jednoznacznie określono obowiązek dyrektora szkoły w zakresie zapewnienia takiego miejsca.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie od 1 września tego roku, ale dyrektorzy szkół na wprowadzenie jego zapisów mają czas do 1 marca 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD