Zamknij

Resort środowiska: w Puszczy Białowieskiej dbamy o bezpieczeństwo publiczne

Redakcja
01.08.2017 16:59
Resort środowiska: w Puszczy Białowieskiej dbamy o bezpieczeństwo publiczne
fot. East News

Resort środowiska prowadzi w Puszczy Białowieskiej działania, które mają wyłącznie na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochronę zagrożonych siedlisk i gatunków – czytamy w oświadczeniu. To odpowiedź na sygnały ze strony Komisji Europejskiej, która wymaga od ministerstwa wstrzymania wycinki drzew.

Ministerstwo Środowiska próbuje wytłumaczyć się z wycinania drzew w puszczy. – Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe prowadzą obecnie w Puszczy Białowieskiej działania, które mają wyłącznie na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz ochronę zagrożonych siedlisk i gatunków ważnych z punktu widzenia Natury 2000 – taki komunikat otrzymała Polska Agencja Prasowa.

Komisja Europejska upomniała Polskę

Tymczasem KE oczekuje, że strona polska podporządkuje się decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, która zakazuje wycinania drzew. – Nakaz sądowy został wydany na podstawie artykułu 39. statutu Trybunału Sprawiedliwości UE. To protokół uzgodniony i ratyfikowany przez wszystkie państwa członkowskie, również Polskę – mówiła rzeczniczka KE Mina Andreewa na konferencji prasowej w Brukseli.

Zobacz także

Resort środowiska próbuje się tłumaczyć

W piątek 28 lipca Trybunał Sprawiedliwości UE podjął decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. Minister Szyszko podkreślał natomiast, że jego resort i podległe mu Lasy Państwowe "na terenie Puszczy Białowieskiej i na terenie obszarów Natury 2000 wykonują tylko i wyłącznie działania związane z zadaniami ochronnymi".

Puszcza Białowieska to unikalne w skali globalnej miejsce i jedyny ocalały las nizinny o charakterze naturalnym w tej części świata.

RadioZET.pl/PAP/ businessinsider/strz