„Urodziny Hitlera” zamówione przez TVN? – pyta rzeczniczka PiS Beata Mazurek

Redakcja
08.11.2018 15:15
„Urodziny Hitlera” zamówione przez TVN? – pyta rzeczniczka PiS Beata Mazurek
fot. Superwizjer TVN

Beata Mazurek wzywa TVN do odpowiedzi, czy stacja zapłaciła za zorganizowanie „urodzin Hitlera” na potrzeby reportażu. Takie informacje podał w czwartek portal wPolityce.pl, który miał dotrzeć do zeznań jednego z organizatorów „urodzin”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Chciałabym publicznie zapytać, czy TVN zapłacił za zorganizowanie tego materiału, czy ludzie nagłośniający ten temat […] byli świadomi szkód, jakie wyrządzali Polsce i Polakom – powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Zobacz także

Mazurek zapytała też o intencje twórców programu.

– Kto podejmował decyzję o emisji tego programu, a przede wszystkim, dlaczego ten program został wyemitowany po siedmiu miesiącach, kiedy mieliśmy kryzys w relacjach polsko-izraelskich i jakie jest stanowisko dziś TVN-u, kiedy na jaw wychodzą te szokujące fakty? – pytała Beata Mazurek.

Zobacz także

W czwartek portal wPolityce.pl napisał o kulisach śledztwa dotyczącego organizacji „urodzin Adolfa Hitlera”. Materiał ukazujący „obchody” wyemitowała w styczniu w programie „Superwizjer” stacja TVN.

Z zeznań organizatora „urodzin”, Mateusza S., do których miał dotrzeć portal, wynika, że cała impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys. zł. Warunkiem postawionym przez zleceniodawców było zaproszenie na wydarzenie Anny Sokołowskiej – w rzeczywistości Annę Sobolewską, dziennikarkę „Superwizjera” i współautorkę reportażu.

Co pokazała telewizja TVN?

W styczniu br. „Superwizjer” TVN wyemitował materiał, w którym pokazał, jak neonaziści świętują  „urodziny Adolfa Hitlera”. „Obchody” zorganizowano w 2017 roku w lesie w Wodzisławiu. Na nagraniach z ukrytej kamery widać m.in. rozwieszone na drzewach flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania ubranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Wszyscy podejrzani w tej sprawie usłyszeli zarzuty propagowania nazistowskiego ustroju. Podczas przeszukań w mieszkaniach zatrzymanych znaleziono m.in. mundury, flagi, odznaki, naszywki i publikacje o symbolice nazistowskiej. Zabezpieczone zostały ich telefony komórkowe i komputery. 

RadioZET.pl/PAP/JŚ