Rewolucja w przepisach. Pijani rowerzyści nie stracą prawa jazdy. Jest decyzja SN

Redakcja
15.02.2018 19:23
Rewolucja w przepisach. Pijani rowerzyści nie stracą prawa jazdy. Jest decyzja SN
fot. Pixabay

Rowerzystom przyłapanym na jeździe pod wpływem alkoholu nie można odebrać prawa jazdy. To decyzja Sądu Najwyższego w sprawie kasacji skierowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zagłosuj

Jechałeś/-aś kiedyś rowerem po alkoholu?

Liczba głosów:

Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego, który nakazał sądowi niższej instancji ponowne rozpatrzenie sprawy odebrania prawa jazdy za jazdę na podwójnym gazie. Jak twierdzi rzecznik SN, sędzia Michał Laskowski, kodeks wykroczeń nie pozwala karać odebraniem prawa jazdy w takiej sytuacji.

Rewolucja w przepisach

Zgodnie z prawem osoba przyłapana na jeździe po alkoholu np. rowerem może dostać zakaz poruszania się rowerem, lecz nie samochodem czy innym pojazdem silnikowym. Podobnie sytuacja wyglądać będzie w przypadku innych pojazdów, np. dorożek, zaprzęgów konnych i innych pojazdów określonych w kodeksie jako inne niż mechaniczne.

Możliwość kasacji wyroku

Co ciekawe, osoby pozbawione prawa jazdy z prawomocnym wyrokiem mogą odwołać się, zwracając się o kasację wyroku do Rzecznika Praw Obywatelskich lub Prokuratora Generalnego — Ministra Sprawiedliwości — podaje Gazeta.pl.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/strz