Zamknij

Owocne spotkanie Rexa Tillersona z Andrzejem Dudą w Belwederze. Znamy szczegóły

Redakcja
26.01.2018 21:14
Owocne spotkanie Rexa Tillersona z Andrzejem Dudą w Belwederze. Znamy szczegóły
fot. PAP

Około godziny 20:30 w Belwederze zaczęło się spotkanie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona z prezydentem Andrzejem Dudą. Wizyta Amerykanina w Warszawie zaplanowana jest na dwa dni.

Tillerson w planach ma również spotkanie z premierem RP Mateuszem Morawieckim. Amerykański polityk przyleciał do Polski prosto ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, gdzie był również Andrzej Duda.

Szef gabinetu prezydenta zdradził kilka szczegółów spotkania. – Prezydent Andrzej Duda i sekretarz stanu USA Rex Tillerson uzgodnili polsko-amerykańską mapę działań w najbliższym czasie dot. wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, w tym w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest bardzo wyraźne wsparcie administracji amerykańskiej dla projektu Trójmorza, dla tej inicjatywy, zainteresowanie jej rozwojem – mówił Krzysztof Szczerski.

Rozmowy o bezpieczeństwie

Jak podają agencje prasowe, głównymi tematami rozmowy będzie bezpieczeństwo międzynarodowe i obecność armii USA na terenie Polski. – Ta wizyta pokazuje intensywność relacji polsko-amerykańskich. Mamy już pierwsze kontrakty, jeśli chodzi o gaz amerykański w Polsce – mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Warszawa, Paryż, Londyn

Poza Davos i Warszawą, Tillerson odwiedzi też Paryż i Londyn. W Sobotni poranej (27 stycznia) z sekretarzem stanu USA spotka się premier Mateusz Morawiecki. Później Amerykanin weźmie udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl/strz