Rezydenci: Nam nie zależy na rozmowach, a na wypracowaniu kompromisu

Redakcja
03.01.2018 18:31
Rezydenci: Nam nie zależy na rozmowach, a na wypracowaniu kompromisu
fot. PAP

Nam nie zależy na samych rozmowach, nam zależy na wypracowaniu kompromisu, żeby ten kryzys zażegnać -– powiedział Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów OZZL. Zdaniem lekarzy  prawdziwe negocjacje między rezydentami a MZ  "nigdy się nie odbyły".

Sobotka powiedział, że wypowiadanie klauzul opt-out "to nie jest protest, to ogólnopolska akcja". Wskazał, że jest ona "konsekwencją wielu lat zaniedbań w systemie opieki zdrowotnej i wykorzystywania pracowników służby zdrowia celem tuszowania wielu patologii i niedoskonałości tego systemu".

Zdaniem Sobotki minister Konstanty Radziwiłł "nie reagował adekwatnie na apele o podjęcie dialogu". Przypomniał, że lekarze kilka miesięcy wcześniej zapowiedzieli, że rozpoczną protest głodowy, "jeśli dialog nie zostanie podjęty".

- Akcja, która teraz się odbywa, jest konsekwencją zaniechania dyskusji z nami - – powiedział Sobotka.

Zagłosuj

Popierasz lekarzy rezydentów w ich proteście?

Liczba głosów:

Dodał, że od ostatniego posiedzenia komisji zdrowia w połowie grudnia minister tylko raz spotkał się z rezydentami.

- Natomiast nie było to spotkanie, które miało na celu osiągnięcie kompromisu. Minister zdrowia spotkał się z nami, żeby przedstawić nam sukcesy MZ, właściwie poinformował nas o tym, że wszystkie sprawy, o które postulujemy, zostały już załatwione i rozwiązane te wszystkie problemy, które trawią służbę zdrowia - – powiedział Sobotka.

- Negocjacje polegają na tym, że dwie strony mają swoje stanowiska i wypracowują jakiś kompromis w drodze tej dyskusji i takie negocjacje nigdy się nie odbyły -– powiedział.

- Nam nie zależy na samych rozmowach, nam zależy na wypracowaniu kompromisu, żeby ten kryzys zażegnać, to jest sprawa kluczowa na chwilę obecną -– podkreślił.

Minister Radziwiłł zapowiedział, że w najbliższych dniach zaprosi przedstawicieli Porozumienia Rezydentów na kolejną rozmowę, tym razem przy udziale Rzecznika Praw Pacjenta. Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Krzysztof Hałabuz pytany przez PAP, czy lekarze zgodzą się na takie spotkanie, odpowiedział: "Czekamy na oficjalne pismo z zaproszeniem do rozmów".

Sobotka powiedział, że MZ nie konsultowało z OZZL przygotowywanych projektów. Skrytykował także rozporządzenie przygotowane przez resort zdrowia, które przewiduje, że w niektórych sytuacjach lekarz będzie mógł jednocześnie pełnić dyżur na różnych oddziałach szpitala. Zdaniem rezydentów takie rozwiązanie może być niebezpieczne dla pacjentów.

Zdaniem Porozumienia Rezydentów wypowiedzenie klauzul spowodowało problemy w 150 szpitalach.