Zamknij

Rocznica Porozumień Sierpniowych. Obchody w cieniu podziałów

Redakcja
31.08.2017 13:40
Rocznica Porozumień Sierpniowych. Obchody w cieniu podziałów
fot. PAP

31 sierpnia obchodzimy 37. rocznicę Porozumień Sierpniowych podpisanych w 1980 roku. Choć to święto wszystkich Polaków, obchody będą podzielone, a pewnych konfliktów nie da się "zawiesić". 

37 lat temu w w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano Porozumienia Sierpniowe, które stały się przyczynkiem do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz centralnych, legalnej organizacji związkowej.

Swoje obchody Porozumień Sierpniowych osobno organizuje "Solidarność" i Komitet Obrony Demokracji. 

Kością niezgody jest miejsce zorganizowania obchodów. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał zgodę, by przez trzy lata Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" miał wyłączność na organizowanie uroczystości kolejnych rocznic na placu Solidarności w Gdańsku. Na tę decyzję negatywnie zareagowały środowiska związane z KOD-em i inne opozycyjne wobec rządu. Oni swoje obchody organizują tuż obok - w Sali BHP.

Przed godziną 9 przy pomniku Poległych Stoczniowców pojawił się Lech Wałęsa. Spotkał się także z prezydentem Słupska Robertem Biedroniem. KOD organizuje Miasteczko Obywatelskie, gdzie do godziny 17 zaplanowano panele dyskusyjne. Rozmowy skupią się na reformie edukacji, sprawie Puszczy Białowieskiej, prawach kobiet.

Na godz. 17.45 zaplanowano "Marsz Naszej Solidarności". O 19 rozpocznie się wiec "Moc Solidarności" upamiętniający rocznicę Porozumień Sierpniowych. Będzie to też okazja do wspomnienia kwestii demokracji, wolności oraz reformy sądownictwa.

"Solidarność" świętuje równolegle. 

Pierwszym akcentem obchodów było wypuszczenie na Placu Solidarności około 700 gołębi pocztowych. Stowarzyszenie Godność złożyło też wiązanek kwiatów pod dwoma pomnikami: Jana Pawła II i Ronalda Reagana oraz Anny Walentynowicz. Po południu w Sali Akwen w gdańskiej siedzibie „S” zaplanowano – również tradycyjne, uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". W jego trakcie odbędzie się wręczenie wyróżnień członkom opozycji solidarnościowej oraz stypendiów uczniom pomorskich szkół. Swoją obecność zadeklarował  marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wiceprzewodniczący Komitetu Strajkowego z 1980 roku – Andrzej Kołodziej.

Głównym punktem obchodów jest msza święta o godzinie 17. Homilię wygłosi abp. Sławoj Leszek Głódź. W kościele pojawi się Lech Wałęsa.

RadioZET.pl/KM