Zamknij

10 rocznica śmierci Barbary Blidy. O co chodziło w tej sprawie i co dziś wiemy?

Redakcja
25.04.2017 13:24
Barbara Blida
fot. T. MARTA BLAZEJOWSKA / AGENCJA GAZETA

Minęło 10 lat od śmierci Barbary Blidy. Była posłanka SLD i minister budownictwa popełniła samobójstwo podczas próby zatrzymania jej przez ABW w 2007 roku. Miały jej zostać przedstawione zarzuty w śledztwie dotyczącym afery węglowej. Przypominamy o co chodziło w tej sprawie.

25 kwietnia 2007 roku. W domu Blidów w Siemianowicach Śląskich pojawiają się funkcjonariusze ABW. Trzech wchodzi do środka, dwóch zostaje na zewnątrz. Powód wizyty? Nakaz zatrzymania, wydany przez prokuratora okręgowego w Katowicach. Zeznania Barbary Kmiecik obciążyły Blidę. Była posłanka SLD miała pośredniczyć w przekazywaniu łapówek. W sprawie afery węglowej ABW doprowadziła do prokuratury pięć osób. Blida ma być szósta, ale do tego nie dojdzie. Podczas zatrzymania prosi funkcjonariuszy o możliwość skorzystania z toalety. Do toalety wchodzi w towarzystwie agentki. Tam sięga po pistolet, rewolwer Astra 680. Potem słychać strzał. Pięć dni później zostaje pochowana.

Jakie zarzuty miała usłyszeć Blida?

Barbarze Blidzie miał być postawiony zarzut pośredniczenia w przekazaniu łapówki byłemu szefowi Rudzkiej Spółki Węglowej Zbigniewowi B. Pieniądze miały pochodzić od Barbary Kmiecik. W zamian firma Kmiecik miała uzyskać umorzenie odsetek od należności względem. Proces sprawie korupcji w handlu węglem rozpoczął się w 2011 roku. Akt oskarżenia odczytano przeciwko dwóm byłym wiceprezesom spółek węglowych oraz mężczyźnie, który miał im wręczać łapówki. W 2015 roku zapadł wyrok skazujący prezesów i współpracownika Barbary Kmiecik na karę pozbawienia wolności.

Jak zginęła Blida?

Kobietę z raną postrzałową bezskutecznie próbowano reanimować. Dwa dni po śmierci, w Zakładzie Medycyny Sądowej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach przeprowadzono sekcję zwłok Barbary Blidy, która wykazała, że przyczyną zgonu był postrzał w klatkę piersiową. W sprawie okoliczności zdarzenia toczyły się śledztwa. Nie znaleziono jednak podstaw, by stwierdzić, że po wydarzeniu zacierano ślady i dowody lub doszło do niedopełnienia obowiązków. Siostra Barbary Blidy nie wierzy w oficjalną wersję wydarzeń. Jej zdaniem Blida nie chciała popełnić samobójstwa. Pojawiały się opinię, że pistolet wystrzelić mógł podczas szamotaniny między Blidą a funkcjonariuszką ABW, która pilnowała jej w toalecie. Według raportu podsumowującego pracę komisji śledczej, Blida mogła chcieć jedynie się okaleczyć.

Kim jest Śląska Alexis?

Barbara Kmiecik jest bizneswoman i córką górnika z kopalni „Wieczorek”. W latach 90. pojawiała się na listach najbogatszych Polaków. Pieniądze przyniósł jej handel węglem. Z powodu popularności serialu "Dynastia" zyskała przydomek "polskiej Alexis" lub "śląskiej Alexis". Zarzuty korumpowania urzędników państwowych usłyszała w 2005 roku. Została wtedy aresztowana. W 2013 roku została uniewinniona. To jej zeznania miały obciążyć Blidę.

Co z tym wszystkim wspólnego ma Ziobro?

Środowiska lewicowe oskarżają polityków Prawa i Sprawiedliwości, w tym pełniącego wtedy funkcję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, o doprowadzenie do śmierci Blidy, ponieważ cała sprawa miała mieć związek z zwalczaniem przeciwników politycznych. Platforma Obywatelska obiecywała zajęcie się sprawą i postawienie polityków przed Trybunałem Stanu. Do niczego takiego nie doszło. Katarzyna Korzekwa, siostra zmarłej, uważa, że Blida posiadała kompromitujące Ziobrę informacje.

Na jakim etapie jest wyjaśnienie tej sprawy?

W zeszłym roku dowodzący akcją oficer ABW został prawomocnie uniewinniony od zarzutu niedopełnienia obowiązków służbowych. W pierwszym procesie oficera skazano na pół roku więzienia w zawieszeniu, później w Sądzie Okręgowym go uniewinniono. Prokuratura, która prowadziła śledztwo chciała uchylenia wyroku i ponownego rozpatrzenia sprawy, ale zmieniła zdanie. Tu sprawa jest zakończona. Podobnie jest z komisją śledczą. Jej główne wnioski i rekomendacje obejmowały postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry i zarzuty dla szefa i wiceszefa ABW. Trybunał rekomendowano także w raporcie podsumowującym pracę komisji śledczej. Do niczego takiego nie doszło.

RadioZET.pl/MAAL