Zamknij

Jest decyzja sądu! 500 plus niezgodne z konstytucją

Redakcja
11.10.2017 20:55
Jest decyzja sądu! 500 plus niezgodne z konstytucją
fot. East News

Przepisy programu "Rodzina 500+" są niezgodne z konstytucją i konwencją praw dziecka - taki wyrok w sprawie skargi dziadków opiekujących się wnuczką wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. 

O sprawie dziadków ubiegających się o świadczenie wychowawcze z rządowego programu ''Rodzina 500+'' pisała ''Gazeta Wyborcza''. Nowi opiekunowie dziecka, mimo że spełniali kryterium dochodowe, otrzymali odmowną decyzję wypłaty pieniędzy. Sprawa trafiła do łódzkiego sądu. 

Zobacz także

Gdy matce i ojcu dziecka odebrano prawa rodzicielskie, opiekunami dziewczynki stali się dziadkowie. Nie posiadali jednak dokumentów potwierdzających status prawnego opiekuna dziecka. Fakt ten poskutkował odrzuceniem wniosku o ''500+''. Urzędnicy uznali, że dziadkowie nie są faktycznymi rodzicami, ani nie adoptowali dziewczynki, ani też nie tworzą rodziny zastępczej. Małżeństwo odwołało się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że wykluczenie rodziny z rządowego programu to "nie wina dziadków, ale dyskryminacja przepisów". Argumentował to art. 72 Konstytucji, który zaznacza, że każde dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej "ma prawo do opieki i pomocy państwa".

RadioZET.pl/GazetaWyborcza/DG