Zamknij

Mija termin składania wniosków o 500 plus

Redakcja
31.08.2017 16:18
Mija termin składania wniosków o 500 plus

Wraz z końcem sierpnia nie kończy się okres składania wniosków o przyznanie "500 plus" - podkreśliła w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Natomiast złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje, że nie będzie przerwy w wypłacie świadczeń.

Według informacji MRPiPS rodzice złożyli już 1,8 mln wniosków o świadczenia z programu "Rodzina 500 plus", w tym online 504,4 tys.

Zobacz także

- Wraz z końcem sierpnia nie kończy się okres na składanie wniosków o 500 plus. Złożenie wniosku w sierpniu daje nam gwarancję wypłacenia tego świadczenia w październiku - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej szefowa resortu rodziny i pracy. Zaznaczyła, że wniosek o 500 plus można składać m.in. przez internet, czy za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Jak podkreśliła minister, zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia najważniejsze jest dla rodzin, które mają niskie kryterium dochodowe. - 700 tys. jedynaków otrzymuje świadczenie 500 plus. Tam dochód jest bardzo niski. (...) 1,5 mln wszystkich pierwszych dzieci otrzymywało 500 plus - mówiła szefowa MRPiPS.

Do kiedy można składać wnioski? 

Minister zwróciła uwagę, że wnioski o świadczenie można składać także we wrześniu i w październiku. MRPiPS przypomina, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę 500 plus do końca października. Złożenie go we wrześniu oznacza, że świadczenie będzie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik. Wniosek złożony w październiku to wypłata do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad.

Według Rafalskiej można już zauważyć pierwsze efekty programu 500 plus obserwując wzrost liczby urodzeń. - Wiemy, że w czerwcu był kolejny wzrost 7 proc. Urodziło się więcej dzieci o 2 tys. 300, porównując z czerwcem 2016 r. W pierwszym półroczu 2017 r. urodziło się 200 tys. 100 dzieci. Żartobliwie mówię, że chciałabym, aby bociany w tym roku nie wracały do siebie, nie wyfruwały z Polski, zostały na dłużej - mówiła.

Nowy okres zasiłkowy 

Od 1 sierpnia można składać wnioski o 500 plus na nowy okres zasiłkowy - wydane wcześniej decyzje obowiązują do końca września. Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Wniosek o świadczenie 500 plus należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy - rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 r., kiedy program "Rodzina 500 plus" oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku.

RadioZET.pl/PAP/DG