Zamknij

Budżet 2018: Jeszcze więcej pieniędzy na 500 plus

Redakcja
26.09.2017 22:42
Budżet 2018: Jeszcze więcej pieniędzy na 500 plus
fot. PAP

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2018 r. Wicepremier Mateusz Morawiecki ocenił, że budżet jest trudny i zarazem odpowiedzialny. Dodał, że ''być może za kilka lat uda się przygotować zrównoważony budżet państwa''. 

Zagłosuj

Czy korzystasz z programu ''Rodzina 500 plus''?

Liczba głosów:

- Ustawa jest gotowa - powiedziała premier. - Przygotowany został bardzo dobry budżet. To jest budżet prorozwojowy, to jest jednocześnie budżet, w którym wszystkie programy prospołeczne, które realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, są kontynuowane - podkreśliła. 

Beata Szydło zapewniła, że ''budżet gwarantuje realizację sztandarowego Programu Rodzina 500 plus''. Rząd przeznaczy na to przeszło 24 mld zł, o 1,3 mld zł więcej niż w 2017 r.

Zobacz także

- Dobry ambitny budżet gwarantuje też realizację programu Mieszkanie plus, gwarantuje darmowe leki dla seniorów, uwzględnia reformę edukacji, uwzględnia reformę służby zdrowia, i wreszcie reformę emerytalną. Oczywiście jest nastawiony na rozwój i inwestycje - mówiła.

Podkreślił, że dzięki takiemu budżetowi na cele społeczne można wydawać 75 miliardów złotych, podczas gdy parę lat temu było to 19 miliardów złotych. Morawiecki wskazał, że wydatki budżetu sięgną w przyszłym roku prawie 400 mld zł.

Wzrost dochodów

- Kwota dochodów (...) wzrasta z 324 mld złotych na 355 mld zł, kwota wydatków samego budżetu państwa z 384 mld zł do 397 mld zł - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że wydatki też są w innych częściach całego sektora finansów publicznych, więc łączna kwota wszystkich wydatków jest - jego zdaniem - bezprecedensowa.

- Ona wiąże się przede wszystkim z dwukrotną rewaloryzacją emerytur oraz z obniżką wieku emerytalnego, na co między marcem tego roku, a końcem przyszłego roku wydajemy około 20 miliardów złotych więcej. Łączna kwota wydatków to 38,8 miliarda zł - poinformował.

Dodał, że założono deficyt całego sektora finansów publicznych, zgodnie z metodologią Eurostatu na poziomie 2,7 proc. do PKB. Natomiast zgodnie z metodologią krajową deficyt budżetu państwa ma nie przekroczyć 41,5 mld zł. Według Morawieckiego przyrost poziomu długu będzie bezpieczny, wynika z deficytu budżetowego i pozwoli na zmniejszenie naszego uzależnienia od emisji długu.

RadioZET.pl/PAP/DG