Luka w 500+. Nie wszyscy potrzebujący otrzymają pieniądze

Redakcja
10.01.2018 18:44
Luka w 500+. Nie wszyscy potrzebujący otrzymają pieniądze
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Rodzina, która utraciła część dochodów i kwalifikuje się do pobierania 500+ już na pierwsze dziecko, może nie otrzymać świadczenia. Winnym jest wąski katalog dochodów, które można uznać za utracone.

Zagłosuj

Czy pobierasz świadczenie Rodzina 500 plus?

Liczba głosów:

O niekorzystnych dla uboższych rodzin przepisach pisze "Rzeczpospolita". Według ustawowych przepisów, 500 złotych na pierwsze dziecko przysługuje tym gospodarstwom domowym, w których dochód w poprzednim roku nie był wyższy niż 800 złotych na osobę. Przekroczenie tej kwoty - nawet o złotówkę, powoduje utratę świadczenia. Co, jeśli w międzyczasie dochód zmalał?

''Zgodnie z prawem do obliczania dochodu rodziny brany jest ten z poprzedniego roku. Jeśli jednak w dniu ustalania prawa do świadczenia wychowawczego jest on już nieaktualny, bo sytuacja rodziny się pogorszyła, to w przypadkach określonych w ustawie dochodu utraconego nie bierze się pod uwagę przy przyznawaniu 500+ na pierwsze dziecko" - pisze ''Rzeczpospolita''.

Zobacz także

Ogólnopolski dziennik opisuje sytuację samotnej matki z dwójką dzieci. Kobieta początkowo miała dochód na osobę przekraczający 800 złotych. Po utracie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz prawa do stypendium socjalnego w szkole - w przypadku jej dziecka, nie dostała świadczenia 500+ na pierwsze dziecko, mimo że jej dochód spadł poniżej granicy 800 złotych. Skąd taka decyzja? Powyższe świadczenia nie znalazły się w wąskim katalogu dochodów.

Coraz więcej podobnych spraw trafia do sądów, w których rodziny dochodzą sprawiedliwości.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG