Uwaga! Zbliża się ważny termin dla świadczeniobiorców 500 plus

Redakcja
28.10.2017 09:55
Uwaga! Zbliża się ważny termin dla świadczeniobiorców 500 plus
fot. East News

Do końca października trzeba złożyć wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus", aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem - przypomina wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Elżbieta Rafalska podkreśliła, że jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, nie będzie można liczyć na wyrównanie za wcześniejsze miesiące.

Nowy okres świadczeniowy rozpoczął się 1 października, ale wnioski można było składać od początku sierpnia.

- Pamiętajmy, że świadczenie z wyrównaniem otrzymają te rodziny, które złożą wniosek o wsparcie najpóźniej do końca października – powiedział Sipiera w czwartek na konferencji prasowej i przypomniał tym, którzy chcą złożyć wniosek, że "mają na to jeszcze kilka dni".

Złożenie wniosku w październiku gwarantuje, że świadczenie będzie wypłacone do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Zobacz także

W nowym okresie świadczeniowym główne zasady programu "Rodzina 500 plus" pozostały bez zmian. Wciąż jest to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane bez kryterium dochodowego na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia. Kryterium dochodowe obowiązujące przy pierwszym dziecku wynosi 800 lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Wsparcie w ramach programu jest ustalane na rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Korzystanie ze wsparcia w nowym okresie świadczeniowym wymaga złożenia nowego wniosku. Dotyczy to zarówno rodzin uczestniczących w programie, jak i tych, które zamierzają dopiero do niego dołączyć.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć bezpośrednio w gminie, wysłać pocztą lub on-line: za pomocą portalu informacyjno–usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

RadioZET.pl/PAP/DG