Polacy wciąż nieuczciwi. Tak wyłudzają pieniądze z 500 plus!

Redakcja
04.10.2017 09:56
Polacy wciąż nieuczciwi. Tak wyłudzają pieniądze z 500 plus!
fot. East News

Elżbieta Rafalska hucznie ogłaszała zmiany w programie ''Rodzina 500+'', które miały dać kres próbom wyłudzenia pieniędzy z rządowego programu. Mimo tego rodzice nadal znajdują sposoby na obejście prawa.

Pary żyjące bez ślubu wciąż korzystają z ulg przysługujących samotnym rodzicom - miało się to zmienić po nowelizacji ustawy o 500+. Rodzic, który zarabia lepiej, ustala u notariusza minimalną kwotę alimentów, np. 200 zł. W ten sposób budżet drugiego z rodziców znacząco się nie zwiększa. Ostatecznie nie przekracza minimalnego progu kwotowego i dziecku przysługuje rządowe świadczenie. W taki sposób sprytne pary zyskują dodatkowe pieniądze do swojego budżetu - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zobacz także

Świadczenie wychowawcze w programie 500 plus przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Kiedy można dostać 500 zł na pierwsze dziecko? W przypadku jedynaka, aby otrzymać 500 zł na dziecko, dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego kryterium dochodowe wzrasta do 1200 zł na członka rodziny.

Zasady przyznawania pieniędzy na pierwsze dziecko wzbudziły wątpliwości konstytucyjne. Jak pisze ''Rzeczpospolita'', Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym o sztywne ustanowienie progu dochodowego. Sędziowie proponują, by w programie obowiązywała zasada ''złotówka za złotówkę'', która jest stosowana w przypadku innych świadczeń rodzinnych. 

Zagłosuj

Czy popierasz zniesienie sztywnych progów dochodowych w programie ''Rodzina 500+''?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/DG