Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

500 plus na pierwsze dziecko?! Zamieszanie po słowach Szydło

17.01.2018 11:10
xxx wiadomosci

Przedwczesne jest dziś mówienie o rozszerzeniu programu Rodzina 500+. Tego typu prace nie trwają w ministerstwie - podkreśliła w środę w rozmowie z PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

500 plus na pierwsze dziecko?! Zamieszanie po słowach Szydło fot. Agencja Gazeta
Zagłosuj

500 plus na pierwsze dziecko dla wszystkich?

Minister odniosła się do słów wicepremier Beaty Szydło na temat programu Rodzina 500+. W poniedziałek podczas spotkania z mieszkańcami Leszna (Wielkopolskie) w miejskim teatrze wicepremier była pytana o przyszłość programu Rodzina 500+ i o jego ewentualne modyfikacje. Jak zapewniła, program z pewnością będzie kontynuowany. Nie wykluczyła też, że w 2019 r. uda się go poszerzyć.

- Dzisiaj jest przedwczesne mówienie o rozszerzeniu programu Rodzina 500+. Tego typu prace nie trwają w ministerstwie. Na 2018 r. budżet został zaplanowany zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami - powiedziała minister. Zaznaczyła, że do tej pory wydano ok. 2,6 mln decyzji o wypłacie świadczenia. - Każda z nich ma wartość co najmniej 6 tys. zł - mówiła.

Zwróciła uwagę, że niedawno wprowadzono niewielkie zmiany w programie Rodzina 500+. - Mamy nowy okres zasiłkowy od 1 października i będzie trwał on do 30 września. Mamy na to policzone pieniądze - zaznaczyła Rafalska.

Wyjaśniała, że pod koniec 2018 r. rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy. - Nowe decyzje wydawane są na 2018 i 2019 r. Wygląda na to, że do końca kolejnego okresu zasiłkowego nie są planowane żadne zmiany i w ministerstwie też nie pracujemy nad nimi - oświadczyła minister.

Podkreśliła, że rozmawiała z wicepremier na temat jej wypowiedzi w Lesznie. - Rozmawiałam z panią premier, która mówiła, że powiedziała to w trybie przypuszczającym, że nie wykluczone są zmiany w programie Rodzina 500+, że nie było to rozstrzygające i że nie przesądzała, że tego rodzaju zmiana zostanie wprowadzona - dodała Rafalska.

Szef gabinetu premiera Marek Suski powiedział we wtorek, że kwestia poszerzenia programu Rodzina 500 plus+ nie była na razie dyskutowana podczas obrad rządu. - To indywidualny pomysł wicepremier Beaty Szydło. Premier Mateusz Morawiecki dowiedział się o nim z mediów - mówił.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń