Rafalska zapowiada zmiany w „500 plus”. Minister stawia jeden warunek

Redakcja
06.12.2018 12:47
500 PLUS
fot. PAP

Kryterium dochodowe upoważniające do świadczenia „Rodzina 500 plus” może zostać podniesione – zapowiedziała Elżbieta Rafalska. Zmiany zostaną wprowadzone, gdy wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do rządowego świadczenia. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Minister podsumowywała w czwartek na konferencji prasowej ostatnie trzy lata w MRPiPS. Dziennikarze pytali ją m.in. o plany resortu i o priorytety. Odpowiadając, Rafalska mówiła m.in., że wyzwaniem jest sytuacja na rynku pracy.

– Chcemy, by zostały przyjęte nowe rozwiązania, które odpowiedzą na nowe wyzwania na rynku pracy, a więc nowa ustawa o rynku pracy – powiedziała. Wymieniła też poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych i osób samotnie wychowujących dzieci.

W tym kontekście minister rodziny i pracy mówiła też o świadczeniu „Rodzina 500 plus”. Przypomniała, że „po pierwszym roku funkcjonowania został on gruntownie oceniony, bo był przegląd systemu wsparcia”. „Już było wiele zmian, które usprawniało, zmieniało i uszczelniało też ten system. I na pewno staniemy wobec konieczności zweryfikowania kryterium dochodowego, jak będziemy mieli zrobione analizy finansowe, to z całą pewnością poinformujemy państwa” – zapowiedziała.

Kryterium dochodowe w „500 plus” 

– Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia „Rodzina 500 plus”, a więc jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. I to jest to, co w 2019 r. też analizujemy – powiedziała Rafalska.

Zobacz także

W ramach programu „Rodzina 500 plus” przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

RadioZET.pl/PAP/DG