Zamknij

Zamieszanie z 500 plus. Rząd odbiera pieniądze? Rafalska: To podłe kłamstwo

Redakcja
05.12.2018 11:06
500 plus
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

– Świadczenie „500 plus” przyznawane jest zgodnie z obowiązującym prawem, bez zakłóceń. Rząd nic nie zabiera. To podłe kłamstwo mające na celu wywołanie niepokoju – stwierdziła w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. To reakcja na publikację „Gazety Wyborczej”.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Środowa „Gazeta Wyborcza” napisała, że „Ministerstwo Rodziny poleciło gminom nie wypłacać świadczenia 500 plus rodzicom samotnie wychowującym dzieci, jeśli nie wystąpili o alimenty od drugiego rodzica”.

Gazeta przekazała, że w jednej ze spraw WSA uznał we wrzeniu, iż „o ile wymóg sądowych alimentów można zrozumieć przy wypłacie pieniędzy na pierwsze dziecko, gdzie mają znaczenie dochody rodziny, o tyle przy drugim i kolejnym dziecku dodatkowe kryterium związane z alimentami nie ma prawa obowiązywać”. Według „GW” „szefowa resortu rodziny poleciła gminom, by nie respektowały wyroku, bo obowiązuje on tylko w jednej konkretnej sprawie”.

Samotni rodzice tracą 500 plus 

„Ministerstwo Rodziny nie polecało gminom określonego sposobu realizacji świadczenia Rodzina 500 plus, a jedynie poinformowało o obowiązującym brzmieniu art. 8 ust.2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który nie jest przepisem nowym, bo obowiązuje już drugi okres świadczeniowy. Obowiązuje też w świadczeniach rodzinnych od kilkunastu lat” – wskazał resort w środowym komunikacie.

Zaznaczono w nim, że „media powinny mieć świadomość podstawowych zasad prawnych obowiązujących w Polsce, a zgodnie z konstytucją, jak i ustawami, źródłem prawa w Polsce nie są polecenia Ministerstwa Rodziny”. Kierownictwo MRPiPS ocenia, że publikacja „Gazety Wyborczej” jest „kolejnym nieuczciwym przykładem próby wprowadzenia niepokoju wśród rodzin odnośnie rzekomych prób odebrania im przysługujących świadczeń”.

Zobacz także

W ubiegłym roku wprowadzono zmiany mające uszczelnić rządowy program wsparcia rodzin. Główne zasady programu pozostały aktualne, a zmiany – jak zapowiadano – miały zlikwidować niepożądane zjawiska związane z systemem świadczeń, np. dopasowywanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko i niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka.

Wprowadzono wówczas zasadę, że wszyscy samotni rodzice starający się o świadczenie 500 plus muszą potwierdzić fakt ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica. Zasada obowiązuje również tych rodziców deklarujących samotne wychowywanie dzieci, którzy starają się o 500 plus na drugie i kolejne dzieci, czyli o świadczenia niezależne od dochodu. Wcześniej te osoby nie musiały do wniosku o 500 plus dołączać żadnych dodatkowych dokumentów dotyczących alimentów.

RadioZET.pl/PAP/DG