Astronomiczna kwota! Tyle pieniędzy dostaną polskie rodziny w ramach 500+

Redakcja
11.01.2018 18:06
Astronomiczna kwota! Tyle pieniędzy dostaną polskie rodziny w ramach 500+
fot. PAP

Ok. 24,5 mld zł - taką kwotę w budżecie na 2018 r. zaplanowano na program "500plus". Nic nie wskazuje na to, że będzie trzeba ją powiększać- powiedziała PAP szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zapewniła, że nie zabraknie pieniędzy na wypłatę świadczenia.

Zagłosuj

Popierasz program ''Rodzina 500 plus''?

Liczba głosów:

Sejm w czwartek zajął się budżetem na 2018 r. MRPiPS przypomniało, że na program "500 plus" przeznaczono w nim 24 mld 479 mln zł.

- Przez cały okres funkcjonowania nie mieliśmy trudności z zagwarantowaniem płynności płatniczych. Pieniądze są zagwarantowane w kwocie, nawet na wyrost, to jest ok. 24,5 mld zł. To jest kwota, która obejmuje wypłatę wszystkich świadczeń na poziomie gminy, ale też pieczy zastępczej oraz obsługę tego zadania. Środki są zabezpieczone w kwocie wystarczającej - zapewniła Rafalska.

Jak podkreśliła minister, nic na to nie wskazuje, że będzie trzeba powiększać kwotę, która jest zaplanowana w budżecie. - Mogą nawet pojawić się mniejsze wydatki. Ale na to będzie trzeba jeszcze poczekać - powiedziała.

Odniosła się także do pomysłu, aby program "500 plus" był współfinansowany przez UE. - Uważam, że jak sami płacimy za program, to sami decydujemy o jego kształcie i sposobie realizacji. W każdej innej sytuacji współfinansujący stawia swoje warunki i ograniczenia. A tego bym nie chciała - oceniła szefowa MRPiPS.

Zobacz także

Według niej "500 plus" powinien być finansowany z budżetu państwa. - Opowiadam się, żeby ten nasz rządowy program był tak jak do tej pory, finansowany ze środków krajowych, bo wtedy samodzielnie decydujemy o jego kształcie. Chociaż jest zawsze pokusa sięgnięcia po zewnętrzne pieniądze. Ale to może na inny cel, a nie na rządowy program - oświadczyła Rafalska.

Jej zdaniem być może Unia powinna sfinansować inny program demograficzny. Zwróciła uwagę, że nie prowadzi się żadnej polityki w tej sprawie, pomimo tego, że Europa jest w kryzysie demograficznym.

RadioZET.pl/PAP/DG