Zamknij

Tysiące rodzin bez wypłaty z 500+. Czekają na pieniądze ponad rok!

Redakcja
09.08.2017 10:03
Tysiące rodzin bez wypłaty z 500+. Czekają na pieniądze ponad rok!
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

1 sierpnia rozpoczął się nabór wniosków na kolejny etap funkcjonowania programu ''Rodzina 500 plus''. Co ciekawe, w urzędach zalega spora liczba nierozpatrzonych wniosków z poprzedniego roku. Nieoficjalnie mówi się o kilkudziesięciu tysiącach! Część świadczeniobiorców czeka na pieniądze już ponad rok. 

Jak informuje ''Dziennik Gazeta Prawna'' problem stanowią tzw. decyzje w sprawach transgranicznych. Dotyczą one rodzin, w których jedno z rodziców przebywa poza granicami Polski. Wówczas wnioski należy składać w regionalnych ośrodkach pomocy społecznej. 

Walka ze ''śmieciówkami'' - puste obietnice PiS? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

Na Podkarpaciu na rozpatrzenie czeka ponad 3 tys. wniosków. Jeszcze gorzej jest w Małopolsce. Według statystyk z końca czerwca na swoją kolej wciąż czekało ponad 9,2 tys. zgłoszeń. 7 tysięcy z nich pochodziło z... poprzedniego roku! Podobny problem występuje na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. 

Zobacz także

Za opóźnienia w wypłacie świadczeń odpowiadają przepisy. W przypadku, gdy jedno z rodziców mieszka lub pracuje za granicą, polscy urzędnicy zobowiązani są do zastosowania przepisów unijnych o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Na tym etapie pojawia się wiele komplikacji. Duża część wniosków składanych w Polsce zawiera braki lub błędy. Ponadto zagraniczne instytucje nie spieszą się z odpowiedzią. W przepisach nie ma dokładnych terminów, które określałyby czas odpowiedzi na wnioski.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/DG