Zamknij

Będzie problem z wypłatą świadczenia 500 plus? Pracownicy socjalni grożą protestem

Redakcja
27.11.2018 22:26
Rodzina 500 plus. Zapowiedź protestu pracowników socjalnych. Jest reakcja minister Rafalskiej
fot. P. Tracz/KPRM/Flickr/PD

Pracownicy socjalni domagają się podwyżek i nie wykluczają akcji protestacyjnej. Do ewentualnych opóźnień w wypłacie świadczeń z rządowego programu 500 plus odniosła się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Trudno dopuścić myśl, że grupa zawodowa walcząca o swoje wynagrodzenie, swoim postępowaniem uderzy w rodziny, które czekają na terminowe wypłaty "500 plus – powiedziała.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

O możliwym proteście pracowników socjalnych napisał weekendowy "Super Express". "Program Rodzina 500 plus obsługują tysiące urzędników, w tym pracownicy socjalni. Jednak poza programem mają dziesiątki innych obowiązków. Od miesięcy domagają się podwyżek. A teraz grożą strajkiem i zablokowaniem wypłat pieniędzy" – podkreślono w artykule.

Minister przypomniała, że za obsługę programu Rodzina 500 plus resort płaci wysokie prowizje, które powinny wystarczyć na godziwe wynagrodzenie pracowników.

- Jest to zadanie zlecone, które powinno być absolutnie terminowo realizowane. Samorządy nie wykorzystują środków, robią nam nawet zwroty w tym zakresie – podkreśliła.

Zobacz także

Minister nie dopuszcza opóźnień

Zwróciła uwagę, że nie zawsze program "500 plus" obsługują pracownicy socjalni. - Często są to pracownicy wydziałów świadczeń rodzinnych, wyodrębnieni pracownicy czy inne struktury niż ośrodki pomocy społecznej – mówiła minister.

- Trudno dopuścić taką myśl, że grupa zawodowa walcząca o swoje wynagrodzenie, swoim postępowaniem uderzy w potrzebujących, uderzy w rodziny, które czekają na terminowe wypłaty. Jestem przekonana, że żaden samorząd do tego nie dopuści. Myślę, że 500 plus będzie szło terminowo i oczekuję tego od samorządów – dodała Rafalska.

Zaznaczyła, że pracownicy socjalni są pracownikami samorządowymi. - Ich wynagrodzenia są głęboko zróżnicowane, ale wynika to z tego, jaka jest prowadzona przez samorządy polityka płacowa i kadrowa. Będziemy chcieli wyłączyć z minimalnego wynagrodzenia dodatek stażowy i na pewno będziemy chcieli, żeby dodatek za pracę socjalną też nie był wliczany do minimalnego wynagrodzenia – zapowiedziała szefowa MRPiPS.

Powiedziała, że pracownicy socjalni swe postulaty powinni przedstawić samorządom. - Właściwym miejsce są sesje rady miasta, gmin, radni, burmistrzowie, wójtowie, prezydenci. Oni odpowiadają za wysokość wynagrodzenia pracowników socjalnych. Nie można tu robić zakładników z ludzi, którzy korzystają z pomocy społecznej, czy z rodzin, które korzystają z programu 500 plus – dodała minister.

W ubiegłym tygodniu w ramach ogólnopolskiego protestu pracowników pomocy społecznej zorganizowany został "Czarny tydzień w pomocy społecznej". Uczestnicy akcji nosili m.in. protestacyjne przypinki, część budynków została oflagowana.

Protestujący domagają się zmian legislacyjnych, m.in. zrównania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych, powiązanej z płacą minimalną przejrzystej ścieżki awansu zawodowego, dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni rocznie po przepracowaniu 3 lat w zawodzie pracownika socjalnego, asystenta rodziny i koordynatora pieczy zastępczej, gwarancji bezpieczeństwa osobistego i cyklicznych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa.

Postulują również, aby dodatek terenowy dla pracowników socjalnych, asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej zależał od przeciętnego wynagrodzenia.

Zobacz także

Program Rodzina 500 plus

To rządowy program świadczenia 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu.

Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także dla pierwszego lub jedynego dziecka przy spełnieniu kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego. 

Wnioski o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trwający od 1 października 2018 roku do 30 września 2019 roku, można składać od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS , a od 1 sierpnia drogą papierową czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD