Zamknij

Katastrofa ekologiczna w Rogowie. Hektolitry oleju w zbiorniku wodnym

30.06.2020 12:31
katastrofa ekologiczna w Rogowie
fot. EBR24/ Screen

W Rogowie w województwie łódzkim trwa akcja oczyszczania zbiornika wodnego, do którego dostały się tysiące litrów oleju z nielegalnego odwiertu w pobliskim rurociągu. Złodzieje podłączyli się do niego, by kraść paliwo.

W miejscu skażenia działają strażacy m.in. ze specjalnych jednostek ratownictwa chemicznego.

Strażacy usuwają olej z powierzchni wody wykorzystując do tego tak zwany separator. - To urządzenie, do którego spychają toksyczną plamę. Oddziela wodę od oleju - tłumaczy Jędrzej Pawlak ze straży pożarnej.

Katastrofa ekologiczna w Rogowie. Hektolitry ropopochodnej substancji w wodzie

- Po dojechaniu na miejsce okazało się, że na całej powierzchni zbiornika ok. 4,6 znajdował się "film" ropopochodnej cieczy - powiedział polsatnews.pl st. bryg. Dariusz Guzek Komendant Powiatowy PSP w Brzezinach.

Zobacz także

Problem w tym, że to wyjątkowo czasochłonna praca. Akcja może więc potrwać jeszcze wiele dni a nawet tygodni. Strażacy ustawili też elastyczne zapory, aby skażenie nie przedostało się do rzeki Mrogi i innych zbiorników w okolicy.

Zobacz także

Firma, do której należy rurociąg od razu po wykryciu uszkodzenia odcięła przepływ paliwa. Sprawców skażenia szuka policja. Sprawą zajmuje się też inspekcja ochrony środowiska.

Zobacz także

Źródło wycieku zlokalizowano ok. godz. 10 w niedzielę.

RadioZET.pl/ Polsat News/ Mateusz Szkudlarek