Zamknij

Mocna deklaracja Czarnka ws. nauki zdalnej. "W przypadku ogniska zakażeń, kierujemy całą klasę"

09.09.2021 15:29
Przemysław Czarnek
fot. PAP/Leszek Szymański

Rok szkolny 2021/22 rozpoczął się w trybie stacjonarnym. Przemysław Czarnek stwierdził, że przypadki zakażenia koronawirusem w szkołach są incydentalne. Minister edukacji podkreślił również, że nie zgadza się na dzielenie uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych, jeśli zaistnieje konieczność skierowania ich na naukę zdalną.

Przemysław Czarnek powiedział na konferencji prasowej w czwartek, że w przypadku skierowania uczniów na naukę zdalną, w związku z ogniskiem zakaźnym w szkole, nie ma podziału uczniów na zaszczepionych przeciw COVID-19 i na niezaszczepionych. – Nie pozwalam na to – podkreślił minister edukacji i nauki.

Czarnek stwierdził, że przypadki zakażenia koronawirusem w szkołach to incydentalne sytuacje. Podał, że przykładowo w województwie lubelskim zdalne nauczanie wprowadzono w ośmiu szkołach na dwa tysiące placówek w regionie. Dodał, że dotyczy to nie całych szkół, tylko pojedynczych klas.

Rok szkolny 2021/22. Czarnek o szczepieniach i nauce zdalnej

Czarnek zapewnił, że resort edukacji monitoruje sytuację w całym kraju, dane dotyczące placówek wprowadzających naukę w trybie zdalnym są zbierane od kuratorów ze wszystkich województw. – One się nie różnią w województwach. Możemy śmiało powiedzieć, że 99 proc. szkół pracuje normalnie stacjonarnie. Jest niecały procent albo poniżej jednego procenta, gdzie coś się dzieje – zaznaczył.

Minister edukacji i nauki poinformował też o tym, że w środę, w jednej ze szkół, dyrektor wraz ze służbami sanitarnymi podjął decyzję o skierowaniu na naukę zdalną jednej klasy, przy czym zrobiono to w ten sposób, że podzielono uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych przeciw COVID-19.

Nie pozwalamy na podział dzieci na zaszczepione i niezaszczepione. Ze względów organizacyjnych w szczególności. Bardzo trudno jest zorganizować zajęcia w ten sposób, że część dzieci jest w klasie, a część jest w domu.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

– Jeśli pojawia się sytuacja, że trzeba z uwagi na ognisko zakaźne kierować dzieci na naukę zdalną, to kierujemy całą klasę na kilka lub kilkanaście dni, bez dzielenia na zaszczepione i niezaszczepione. Taki komunikat został dziś jeszcze raz przekazany kuratorom, a kuratorzy przekazują to do poszczególnych szkół – wskazał.

Szczepienia dzieci w szkołach. Trwa zbieranie deklaracji od rodziców

Przypomniał, że w tym tygodniu zbierane są deklaracje od rodziców, którzy chcą, by ich dzieci zostały zaszczepione przeciw COVID-19 w ramach akcji szczepień organizowanych w szkołach. – W poniedziałek będziemy mieli informacje na temat tego, ile tych deklaracji zebrano w całej Polsce i w kolejnym tygodniu września będziemy już mieli akcje szczepień w szkołach – poinformował Czarnek. Przypomniał, że punkty szczepień w szkołach będą organizowane w tych placówkach, gdzie zdecydują o tym rodzice i dyrektorzy szkół.

Rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska podała, że od przyszłego tygodnia resort będzie podawał informacje na temat sytuacji epidemicznej w szkołach, o tym ile szkół prowadzi naukę w trybie stacjonarnym, ile w zdalnym, a ile w trybie hybrydowym.

RadioZET.pl/PAP - Danuta Starzyńska-Rosiecka/oprac. AK