Roman Giertych nie wyklucza startu w przyszłorocznych wyborach

Redakcja
03.12.2018 23:23
Roman Giertych nie wyklucza startu w przyszłorocznych wyborach
fot. Roman Giertych/Facebook (ilustracyjne)

– Nie wykluczam startu w wyborach do Senatu w przyszłym roku – powiedział w poniedziałek mec. Roman Giertych, w przeszłości m.in. wicepremier i minister edukacji narodowej. Dodał, że „będzie zabiegał o poparcie partii opozycyjnych”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Giertych został w poniedziałek w „Kropce nad i” w TVN24 zapytany o doniesienia tygodnika „Newsweek” o jego powrocie do polityki.

Były wicepremier i były lider Ligi Polskich Rodzin powiedział, że nie zamierza zakładać partii politycznej. – Nie wykluczam startu w wyborach do Senatu w przyszłym roku – dodał. Zapowiedział przy tym, że będzie zabiegał o poparcie partii opozycyjnych. Nie wymienił jednak żadnej z nazwy.

– Jest kilka partii opozycyjnych. Zobaczymy, jeszcze jest rok – zaznaczył Giertych.

Zobacz także

Przypomniał, że o mandat senatora ubiegał w wyborach parlamentarnych przed trzema laty, jednak wówczas, jak powiedział, mimo ponad 50 tys. głosów, które otrzymał, nie udało mu się dostać do Senatu. – Nie poparła mnie Nowoczesna, głosy się rozbiły – wyjaśnił adwokat.

Kim jest Roman Giertych?

To były współzałożyciel i lider prawicowej Ligi Polskich Rodzin. W latach 2005-2007 wicepremier i minister edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2007 roku Giertych zrezygnował z funkcji prezesa LPR, odszedł z polityki i powrócił do zawodu adwokata. Obecnie jego klientami są między innymi: biznesmen, właściciel m.in. Getin Noble Banku Leszek Czarnecki, szef Rady Europejskiej Donald Tusk oraz jego syn Michał Tusk.

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku Giertych bez powodzenia startował jako kandydat niezależny (przy poparciu m.in. części polityków PO) do Senatu. Mandatu jednak nie zdobył – więcej głosów w tym okręgu otrzymał były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i to on został senatorem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/TVN24/PTD