Zamknij

Zofia Czerwińska wspomina Romana Kłosowskiego

Redakcja
11.06.2018 13:36
Roman Kłosowski
fot. Piotr BLAWICKI/ East News

Nie żyje Roman Kłosowski, aktor filmowy i teatralny, znany głównie z roli Romana Maliniaka z serialu TV „Czterdziestolatek”. Legendarny aktor miał 89 lat. Serialowa koleżanka Maliniaka – Zofia Czerwińska, w rozmowie z portalem Fakt24 wspomina Romana Kłosowskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O śmierci aktora poinformował w poniedziałek ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmów, Radia i Telewizji. 

Roman Kłosowski nie żyje

Gwiazdą telewizji Roman Kłosowski stał się za sprawą roli niezapomnianego Romana Maliniaka w serialu Telewizji Polskiej „Czterdziestolatek” stworzonym w latach 70. XX w. przez reżysera Jerzego Gruzę i scenarzystę Krzysztofa Teodora Toeplitza. Wścibskiego i ambitnego technika budowlanego Romana Maliniaka nie znosił i unikał jak ognia główny bohater serialu – inżynier Stefan Karwowski, którego grał Andrzej Kopiczyński.

Do postaci Maliniaka Kłosowski powrócił po latach w serialu „Czterdziestolatek. 20 lat później” – wówczas Maliniak był już sławnym i zamożnym dostojnikiem państwowym.

– To dla mnie bardzo smutna wiadomość, ponieważ nic nie wskazywało na to, że Roman od nas odejdzie. W Łodzi opiekowała się nim rodzina i Romek nie miał aż tak poważnych problemów zdrowotnych – powiedziała Fakt24 Zofia Czerwińska. Aktor zakończył karierę w 2016 roku z powodu kłopotów ze wzrokiem. Polska aktorka dodała, że stan zdrowia Kłosowskiego pogorszył się po śmierci jego żony.

Zobacz także

– Był człowiekiem niedużego wzrostu, ale miał do tego dystans. Był dobrym i serdecznym kolegą [...] Romek był świetnym aktorem, który na pewno pozostanie w pamięci nas wszystkich – powiedziała na zakończenie Czerwińska. 

Roman Kłosowski był związany m.in. z Teatrem Syrena w Warszawie. Poza serialem telewizyjnym „Czterdziestolatek” wystąpił także w takich filmach jak „Zamach”, „Hydrozagadka”, „Eroica”, „Baza ludzi umarłych”, „Kramarz”, „Czy jest tu panna na wydaniu?”. W latach 1976-1981 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi. Wystąpił też w wielu spektaklach Teatru Telewizji – m.in. jako Szwejk w „Spotkaniach ze Szwejkiem” Jarosława Haszka (1989, reż. Paweł Trzaska) i jako Królik w „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla (1995, reż. Maciej de Korczak-Leszczyński).

RadioZET.pl/PAP/Fakt24/DG