Zamknij

Roman Nehrebecki nie żyje. Był pierwowzorem bohatera z "Przygód Bolka i Lolka"

05.06.2021 12:03

Roman Nehrebecki, przedsiębiorca, producent filmowy i polityk, pierwowzór postaci Lolka z "Przygód Bolka i Lolka", zmarł w piątek wieczorem w Bielsku-Białej po ciężkiej chorobie - poinformowała rodzina. Miał 69 lat, pozostawił żonę, córki i wnuki.

Roman Nehrebecki
fot. Pawel De Ville/East News

Roman Nehrebecki zmarł w piątek wieczorem w Bielsku-Białej. O śmierci przedsiębiorcy i producenta filmowego poinformowali jego bliscy.

Roman Nehrebecki był synem Władysława Nehrebeckiego, związanego z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych reżysera i twórcy filmów animowanych, pomysłodawcy i współautora postaci plastycznych Bolka i Lolka.

Roman Nehrebecki nie żyje. Był pierwowzorem postaci z bajki "Przygody Bolka i Lolka"

Sympatycznych chłopców Władysław Nehrebecki wzorował na swoich synach: Janie, zmarłym w 2013 r., oraz Romanie. - Byliśmy bardzo żywotnym rodzeństwem, czasem skonfliktowanym ze sobą, bo różniliśmy się nie tylko wiekiem, ale i charakterem. Tata nas obserwował. Niektóre sytuacje znalazły się na ekranie – mówił Roman Nehrebecki w 2013 r. podczas jubileuszowej gali z okazji 50-lecia powstania serialu o przygodach Bolka i Lolka.

Nehrebeckiego pożegnał m.in. członek Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut z Lewicy. "Żegnaj Lolek. Dziękuję za wszystko" – napisał na Twitterze.

Roman Nehrebecki z wykształcenia był ekonomistą. Ukończył studia na Wydziale Przemysłu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Był przedsiębiorcą i producentem filmowym.

Brał udział się w życiu społecznym i politycznym. W 2002 r., startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy został radnym w Bielsku-Białej. W 2005 r. i 2007 r. kandydował do Sejmu, najpierw z listy Partii Demokratycznej demokraci.pl, a później koalicji Lewica i Demokraci. W 2019 r. bez powodzenia ubiegał się z partii Wiosna Roberta Biedronia o miejsce w europarlamencie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP