Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Roman Polański chce odwiedzić grób żony. Poleci do USA?

17.02.2017 12:58
xxx wiadomosci

Roman Polański chce wrócić do Stanów Zjednoczonych, żeby odwiedzić grób swojej zamordowanej żony Sharon Tate. Informację przekazaną przez amerykańskich prawników reżysera potwierdzają jego polscy obrońcy. Reżyser chciałby jednak wcześniej otrzymać gwarancje, że nie zostanie aresztowany.

Polański fot. PAP
Zagłosuj

Czy uważasz, że Romana Polańskiego powinien jeszcze zostać ukarany?

Prawnicy Polańskiego występowali już bez powodzenia o wydanie tzw. listu żelaznego. Jednak po tym, jak polski sąd odmówił ekstradycji reżysera, sytuacja się zmieniła - uważa mecenas Jan Olszewski, polski pełnomocnik Polańskiego.

- Mimo wszystko nie jest to stanowisko tylko i wyłącznie adwokatów, a niezależnego, niezawisłego Sądu Najwyższego w Polsce - mówi Olszewski.

Amerykańscy prawnicy reżysera w swoim wniosku o gwarancje dla Polańskiego wprost powołali się na wyrok krakowskiego sędziego Mazura, który szczegółowo uzasadnił dlaczego uważa, że reżyser już odpowiedział za swój czyn.

Karą miała być czterdziestodwudniowa obserwacja psychiatryczna w zakładzie karnym w Cino w Kalifornii. Tak zakładała ugoda, jaką Polański zawarł z amerykańskim sędzią, prokuratorem i obrońcami poszkodowanej.

RadioZET.pl/DG

Oceń