Romowie chcą zmiany adresu mieszkania komunalnego. Powód? Nazwa ulicy

Redakcja
21.09.2017 17:29
Romowie chcą zmiany adresu mieszkania komunalnego. Powód? Nazwa ulicy
fot. Google Street View

Niecodzienna historia miała miejsce w Puławach na Mazowszu. Rodziny Romów nie chce mieszkać w mieszkaniu komunalnym przy ul. Romów 11, ponieważ ich zdaniem jest stygmatyzująca i negatywnie się kojarzy. Sprawą zajęła się komisja kultury miejscowej rady miasta.

Większość mieszkańców bloku przy ul. Romów 11 to właśnie Romowie, którzy dostali tam od miasta mieszkania komunalne. Zdaniem lokatorów ich niefortunny adres jest powodem napiętnowania.

Niefortunna nazwa

Zdaniem Komisji Promocji Miasta, Kultury i Współpracy Rady Miasta Puławy nazwa nie jest uwłaczająca ani obraźliwa. – Na mój wniosek zostało to odrzucone. Uważam, że wbrew temu, co napisali wnioskodawcy, nazwa o której mowa, nikomu nie uwłacza. Poza tym zgoda na jej zmianę przy obecnym poziomie napięcia różnych środowisk, nie wyszłaby nikomu na dobre – komentuje Artur Kwapiński z PiS.

Decyzja odmowna

Sprawę tę ciekawie skomentował radny Paweł Maj, który także zagłosował za odrzuceniem wniosku. – Powinniśmy zastanowić się raczej nad tym, dlaczego dzisiaj ta nazwa, w przekonaniu samych Romów wydaje się być wymowna, piętnująca, czy stygmatyzująca. Czy nie jest tak, że to oni sami, swoim postępowaniem, na taki odbiór sobie zapracowali – pyta radny.

Komisja poprzez głosowanie zdecydowała, że sprawa zmiany adresu bloku na razie nie trafi na obrady rady miasta.

Czy dziecko jest własnością rodziców? Weź udział w dyskusji w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/ dziennikwschodni.pl/strz