Zamknij

Rosyjskie MSZ: Polska próbuje przypisać zły zamiar kontrolerom ze Smoleńska

Redakcja
03.04.2017 20:27
East News
fot. Soloch o Smoleńsku: Na tym etapie śledztwa nie można wykluczyć żadnej hipotezy

MSZ Rosji oznajmiło w poniedziałek, że dochodzenie po katastrofie smoleńskiej pokazało, iż rosyjscy kontrolerzy lotów nie mają związku z tym wydarzeniem i zarzuciło władzom Polski, że "próbują bezpodstawnie przypisać rosyjskim specjalistom jakiś zły zamiar". - Na tym etapie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej nie można wykluczyć żadnej hipotezy - ocenił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, pytany, czy postawienie przez prokuraturę zarzutów trzem Rosjanom wyklucza hipotezę o wybuchu na pokładzie Tu-154.

Odnosząc się do poniedziałkowych wypowiedzi przedstawicieli polskiej prokuratury, rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji Maria Zacharowa oświadczyła: "Dla nas w istocie nie zabrzmiało (w nich) nic zasadniczo nowego". Oznajmiła, że "chodzi jedynie o zaostrzenie znanej linii władz polskich, które od początku starały się choćby częściowo obarczyć rosyjskich specjalistów odpowiedzialnością za tragedię". Rzeczniczka MSZ Rosji zarzuciła władzom Polski, że "teraz próbują bezpodstawnie przypisać (rosyjskim specjalistom) jakiś zły zamiar".

Dwaj rosyjscy kontrolerzy z wieży w Smoleńsku są podejrzani o "umyślne sprowadzenie katastrofy" z 10 kwietnia 2010 r. Ujawniła to w poniedziałek Prokuratura Krajowa, która chce, by kontrolerzy zostali w Rosji przesłuchani jako podejrzani z udziałem polskich prokuratorów. Zarzut pomocnictwa w sprowadzeniu katastrofy miałby usłyszeć trzeci Rosjanin.

Sformułowano już i wyekspediowano z Prokuratury Krajowej wniosek do Rosji o udzielenie pomocy prawnej - przedstawienie kontrolerom zarzutów wraz z wnioskiem o ich przesłuchanie z udziałem polskich prokuratorów. W lutym 2016 r. Rosja odmówiła Polsce wykonania tych czynności jako "niepodlegających wykonaniu".

- Trochę to rozczarowuje, ale nie dziwi, postawa rosyjska jest taka sama od początku katastrofy - mówił w TVP Info szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

RadioZET.pl/PAP/MaAl