Zamknij

Rosja zablokowała konta polskiej ambasady w Moskwie. "W ramach odwetu"

29.03.2022 18:14
Ambasada Rosji w Warszawie
fot. Mateusz Jagielski/East News/Ambasada Rosji w Warszawie

Rosja zablokowała konta polskiej ambasady w Moskwie - poinformował we wtorek w rozmowie z Rossija 24 ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew. Zaznaczył, że do zablokowania kont doszło w ramach odwetu.

Polska wydaliła w ostatnich dniach 45 rosyjskich dyplomatów z powodu "prowadzenia przez pracowników placówki rosyjskiej działalności niezgodnej z polskim prawem". Zdecydowano się także na zamrożenie kont rosyjskiej ambasady. 

Rosja w ramach odwetu we wtorek zablokowała konta polskiej ambasady w Moskwie - przekazał ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew.

Rosja zablokowała konta polskiej ambasady w Moskwie

Kilka dni temu Andriejew w propagandowym programie "Sołowiow na żywo" emitowanym w rosyjskiej telewizji powiedział, że prawdopodobnie nie dojdzie do zerwania stosunków z Polską. - Możemy być zmuszeni do zamknięcia na jakiś czas naszej ambasady i oczywiście w tym przypadku Polacy będą musieli zamknąć swoją ambasadę w Moskwie. Cokolwiek się stanie, poczekajmy i zobaczymy - mówił dyplomata.

Jak ujawnił w połowie marca portal tvn24.pl, po inwazji na Ukrainę rosyjscy dyplomaci próbowali wypłacić w gotówce 2 miliony euro w gotówce. "Próby zostały zablokowane przez banki w ścisłej współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, czyli instytucją, która przeciwdziała praniu pieniędzy" - przekazał portal. Z kolei Reuters powołując się na Andriejewa poinformował w czwartek, że polskie władze uzasadniły decyzję blokady środków rosyjskiej ambasady tym, że mogą być wykorzystywane do finansowania działalności terrorystycznej lub prania brudnych pieniędzy.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Przypomnijmy, że wydalenie 45 osób z personelu dyplomatycznego ambasady Rosji w Warszawie odbyło się na wniosek ABW. Według polskich służb osoby te pod tzw. przykryciem dyplomatycznym prowadziły działalność wywiadowczą w Polsce. 

RadioZET.pl/tvn24.pl/Reuters/oprac. AK

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C