Zamknij

Rosjanie gwałcili 11-letniego chłopca na oczach matki. Dziecko komunikuje się teraz rysunkami

12.05.2022 18:32
Dzieci w Ukrainie
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News/Zdjęcie ilustracyjne

11-letni chłopiec z Ukrainy został zgwałcony na oczach matki przez rosyjskich żołnierzy. Po przeżytej traumie dziecko nie mówi. Chłopiec komunikuje się za pomocą rysunków. Historię skrzywdzonego 11-latka przedstawiła wiceszefowa MSZ Ukrainy na forum Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Organizacje broniące praw człowieka udokumentowały kilka przypadków gwałtów, których dopuścili się rosyjscy żołnierze na kobietach w Ukrainie. Media donosiły również o wykorzystywaniu seksualnym chłopców i mężczyzn. 

O przemocy seksualnej okupantów wobec cywilów w Ukrainie opowiedziała wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Emine Dżaparowa. Przemawiając na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie zarzuciła Rosji popełnienie “najbardziej makabrycznych naruszeń praw człowieka na kontynencie europejskim od dziesięcioleci”.

Dżaparowa: 11-letni chłopiec zgwałcony przez rosyjskich żołnierzy

- Tortury i uprowadzenia, przemoc seksualna i przemoc ze względu na płeć; lista zbrodni Rosji jest nieskończona - mówiła z Kijowa, łącząc się zdalnie z Genewą. - To było 10 tygodni czystej grozy dla mieszkańców mojego kraju - dodała.

Dżaparowa następnie pokazała zdjęcie, na którym namalowane były czarne linie. Powiedziała, że to obraz 11-letniego chłopca, który został zgwałcony na oczach swojej matki. Od tej pory dziecko nie mówi i komunikuje się ze światem za pomocą rysunków. - Tylko świat solidarny z narodem ukraińskim może pokonać to zło w czystej postaci - podsumowała Dżaparowa.

Rada Praw Człowieka ONZ przegłosowała rezolucję o wszczęciu dochodzenia w sprawie zarzutów popełnienia zbrodni w obwodzie kijowskim przez wojska rosyjskie w Ukrainie. Rezolucję poparło 33 członków Rady, przeciw były tylko Chiny i Erytrea. Przedstawiciele 12 państw wstrzymali się od głosu.   

Wcześniej Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka i była prezydent Chile Michelle Bachelet przekazała, że w Buczy oraz innych miastach w sąsiedztwie Kijowa znaleziono już około tysiąc ciał osób pomordowanych w czasie rosyjskiej okupacji. 

WOJNA W UKRAINIE - RELACJA NA ŻYWO:

C