Zamknij

Rosjanie zawracani z granicy z Polską. Straż Graniczna odmawia im wjazdu

24.09.2022 12:42

Kilkudziesięciu Rosjanom odmówiono wjazdu do Polski po zaostrzeniu ograniczeń – poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Obywatele rosyjscy od poniedziałku 19 września nie mogą podróżować do naszego państwa w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych ani sportowych.

Rosjanie zawracani z granicy z Polską
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Polska radykalnie ograniczyła Rosjanom możliwość wjazdu do Polski. Choć w związku z mobilizacją na granicy z obwodem kaliningradzkim nie ma specjalnego poruszenia, to część chcących wjechać do Polski Rosjan została zawrócona. Podkreślmy, że do zaostrzenia przepisów doszło jeszcze przed ogłoszeniem przez Władimira Putina dekretu o częściowej mobilizacji.

Do czwartku (od poniedziałku 19 września) z odmową wjazdu na granicy z Polską spotkało się 54 Rosjan (dwóch w poniedziałek, 9 – we wtorek, 17 – w środę, 26 – w czwartek).

Rosjanie zawracani z granicy z Polską

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Michalska zaznaczyła, że na granicy z obwodem kaliningradzkim jest spokojnie. Od 19 do 23 września do Polski wjechało natomiast 1770 Rosjan, a wyjechało – 2342. Z danych formacji wynika, że ruch utrzymywał się na poziomie średnio ok. 350 wjazdów i ok. 470 wyjazdów, w większości przez granicę lądową.

Rosjanie od dwóch lat do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. W poniedziałek wieczorem ograniczenia wobec nich zostały zaostrzone. Wtedy weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MSWiA. Przed zmianą  obejmowało ono granice, w tym połączenia lotnicze, z Rosją i z Białorusią. Z tych krajów do Polski mogły przybywać tylko wymienione kategorie podróżnych.

Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszył też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych.

Od 26 września nowe restrykcje zaczną obowiązywać również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie podróżujący w wymienionych celach nie przylecą do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen.

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Ziemska