Ceny żywności idą w górę. Sprawdź, za co zapłacisz więcej

Katarzyna Mierzejewska
17.08.2017 10:48
Ceny żywności idą w górę. Sprawdź, za co zapłacisz więcej
fot. Flickr

W ciągu miesiąca masło podrożało prawie o 8 proc. To dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny. Dotyczą cen towarów i usług za lipiec. W ciągu roku jedzenie podrożało prawie o 5 proc. Za jakie produkty zapłacimy więcej niż w lipcu?

Wiele produktów spożywczych zdrożało w porównaniu do poprzednich miesięcy. Nie wszystkie podwyżki są odczuwalne na pierwszy rzut oka. 

Przykładowo cena mąki wzrosła o 1,6 proc. Podrożało też mięso. Zwłaszcza drób, za który zapłacimy o 3 proc. więcej. Oprócz tego rośnie cena wieprzowiny i cielęciny. Lista jest dłuższa. Więcej zapłacimy też za makarony, ryby i owoce morza, mleko sery i jaja.

To jednak nic w porównaniu do cen masła, które po prostu szaleją. Zdaniem ekspertów nic nie zapowiada, że się to zmieni. Wszystko dlatego, że Amerykanie odwracają się od margaryny i zaczynają używać właśnie masła. Analitycy dla handlu.pl podali, że rok temu kostka masła kosztowała nieco ponad 3 złote 30 groszy. Dla porównania w tym miesiącu zapłacimy za nią średnio 5 złotych, 65 groszy. 

Eksperci pozytywnie oceniają wzrost gospodarczy w naszym kraju. Wskaźnik wzrostu PKB oscyluje wokół 4 proc.

RadioZET.pl/nata, KM