Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rośnie liczba emerytów. Co na to pracodawcy?

06.03.2017 17:24
xxx wiadomosci

W tym roku na emeryturę może odejść nawet pół miliona pracowników. To bez wątpienia efekt obniżenia wieku emerytalnego. Co to może oznaczać dla pracodawców?

Emeryci fot. PAP

Nowoczesne i innowacyjne branże nie powinny mieć problemów z zatrzymaniem swoich pracowników. Kłopotu masowych odejść na upragnioną emeryturę mogą obawiać się firmy produkcji mebli, handlowcy, a także słabo opłacane usługi publiczne. Część osób skusić może propozycja pozostania w pracy, będąc jednocześnie na emeryturze.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Osoby takie mogą zostać zatrudnione na umowę zlecenie, umowę o dzieło, a nawet umowę o pracę - przypomina Łukasz Wacławik, specjalista ubezpieczeń społecznych z krakowskiej AGH.

Zagłosuj

Czy w 2017 roku przejdziesz na emeryturę?

Obniżenie wieku emerytalnego

19 grudnia ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Przywraca ona zasady przechodzenia na emeryturę obowiązujące przed reformą autorstwa rządu PO-PSL. Kobiety będą odchodziły na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Dokument wejdzie w życie z dniem 1 października 2017 roku. 

- To piękny dzień dla mnie i piękny dzień dla "Solidarności", która walczyła o prawa pracowników - mówił prezydent i podkreślał, że ustawa niczego nie nakazuje, a jedynie daje możliwość wyboru.

RadioZET.pl/DG

Oceń
Tagi