Róża Thun: PiS niszczy wspólny system sądownictwa

Redakcja
04.06.2018 10:11
Róża Thun
fot. Radio ZET

To koszmarny, dyktatorski rząd PiS doprowadził do tego, jak wygląda projekt unijnego budżetu. Europejczycy nie chcą, by ich podatki płynęły do kraju, który niszczy unijne prawo – przekonuje w Radiu ZET Róża Thun.

– To koszmarny rząd Prawa i Sprawiedliwości doprowadził do cięcia unijnego budżetu. Rząd PiS tak zepsuł stosunki z całą Europą, że taki jest tego skutek. To jest katastrofa – mówi gość Radia ZET, Róża Thun.

Litwa, Estonia, Malta? Zdaniem europosłanki PO Komisja Europejska nigdy nie obcina pieniędzy tylko jednemu krajowi, a przez zachowanie Polski i Węgier cierpi cały nasz region. Okrutne cięcia budżetowe?

– W stosunku do wspólnoty europejskiej okrucieństwem jest obniżanie standardów, jakie stosuje rząd PiS – komentuje.

Thun podkreśla, że kształt propozycji KE jest winą Prawa i Sprawiedliwości.

– Ten koszmarny rząd nie potrafi ani wynegocjować, ani pokazać, że z tych pieniędzy będzie budować całą Unię Europejską – mówi eurodeputowana.

– PiS niszczy wspólny system sądownictwa – każdy sędzia kraju członkowskiego jest częścią systemu sprawiedliwości UE. Rząd rozwala niezawisłość sądownictwa, chce się zabrać za SN i obywatele pozostałych krajów Unii sceptycznie patrzą na to, by ich podatki płynęły do kraju, który niszczy europejskie prawo – analizuje gość Radia ZET.

Róża Thun: To koszmarny, dyktatorski rząd PiS doprowadził do tego, jak wygląda projekt unijnego budżetu

Róża Thun uważa, że „jedyni ludzie, którzy naprawdę angażowali się, żeby wynik negocjacji budżetowych nie był jeszcze gorszy, to byli europosłowie PO – Olbrycht i Lewandowski”.

– Tyle udało się wynegocjować z naszej strony, ale to nie my jesteśmy w Radzie!  – dodaje. Pytana przez Konrada Piaseckiego o to, dlaczego Elżbieta Bieńkowska nie protestowała, eurodeputowana Platformy odpowiada: „Nie ma po co robić więcej awantur, niż już jest wokół Polski”. Jej zdaniem Bieńkowska „zmiękcza” propozycję Komisji. Róża Thun podkreśla, że ona sama cały czas lobbuje za tym, by budżet dla Polski był jak najlepszy.

– Nie twierdzę, że KE zrobiła dobrze, ale chyba to rozumiem – komentuje.

RadioZET.pl/pap/maal