Zamknij

Róża Thun ogłosiła odejście z PO. Powód? "Głosowanie ws. Funduszu Odbudowy"

17.05.2021 10:24
Róża Thun
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Europosłanka PO Róża Thun ogłosiła rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Poinformowała o tym na swoim profilu w mediach społecznościowych. Jako powód podała brak zgody na prowadzenie "rozgrywek partyjnych" kosztem ogólnoeuropejskich projektów.

Róża Thun nie jest już członkinią PO. Taką informację zamieściła w liście do wyborców na swoim profilu na Twitterze. Wyjaśniając powody swojej decyzji, wskazuje, że już od pewnego czasu jej drogi z partią zaczęły się rozchodzić, a kulminacją było wstrzymanie się od głosu posłów PO ws. Funduszu Odbudowy.

– Kulminacją było dla mnie ostatnie głośne rozwiązanie (a raczej jego brak) wybrane przez PO, a mianowicie wstrzymanie się od głosu, przy ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej dotyczącej zgody na zasoby własne Unii Europejskiej (tzw. Fundusz Odbudowy) – czytamy w liście Róży Thun. Europosłanka podkreśla w nim, że nie zgadza się na taką politykę, jaką w tej sprawie prowadziła Platforma Obywatelska.

Różna Thun odchodzi z Platformy Obywatelskiej

– Nie zgadzam się na to, żeby słabo prowadzone rozgrywki międzypartyjne odbywały się kosztem projektów mających na celu wsparcie w kryzysie setek milionów obywateli europejskich, w tym oczywiście również polskich, oraz kosztem umocnienia całej Wspólnoty – podkreśla Róża Thun.

Europosłanka wyraża też nadzieję, że jej rezygnacja z członkostwa w PO będzie "impulsem do refleksji wewnątrz partii".

Róża Thun informując o odejściu z PO jako jeden z powodów wymienia też brak poważnej debaty w partii.

– Bo jak państwo wiedzą Fundusz Odbudowy jeśli nie jest przyjęty przez wszystkie kraje członkowskie, to w ogóle nie zaistnieje. W tych, ale i wielu innych sytuacjach brakowało mi poważnej debaty, drogi do wykuwania wspólnego stanowiska – konkluduje europosłanka.

RadioZET.pl/PAP

C