Zamknij

Ilu nauczycieli strajkowało? Według ZNP prawie połowa, według MEN prawie nikt

Redakcja
31.03.2017 20:09

W piątkowym strajku pracowników oświaty uczestniczyło ok. 40 proc. przedszkoli i szkół - poinformował po południu organizator akcji, Związek Nauczycielstwa Polskiego. Według danych MEN, zebranych za pośrednictwem kuratorów oświaty, było to ok. 11 proc. placówek.

Ilu nauczycieli strajkowało? Według ZNP prawie połowa, według MEN prawie nikt
fot. Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta

Jak podała rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis to niepełne dane, które spłynęły do ZNP w godzinach popołudniowych. Najwięcej pracowników wzięło udział w strajku w woj.: śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim. Decyzję o ogólnopolskim strajku nauczycieli i pracowników oświaty Zarząd Główny ZNP podjął na początku marca. Związek domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - również finansowe - nie zmienią się na gorzej. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

 

Strajk był we wszystkich 16 województwach, w większości w godzinach 7.30-15.30. Jako pierwsi przystąpili do niego o godz. 5 pracownicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chorzowie na Śląsku, najpóźniej, bo o o godz. 22. mają go zakończyć dwie placówki: w Chorzowie i Sosnowcu. Polegał na zbiorowym powstrzymaniu się pracowników oświaty od wykonywania pracy - nauczyciele nie poprowadzili lekcji, zajęć wychowawczych i opiekuńczych; od wykonywanie swoich zadań odstąpili pracownicy szkolnej administracji i obsługi. ZNP apelowało do rodziców, by w dniu protestu nie posyłali dzieci do szkoły lub przedszkola.

Zobacz także

Z informacji uzyskanych od kuratorów oświaty do MEN i przekazanych PAP wynika, że w proteście uczestniczyło ok. 11 proc. przedszkoli i szkół. "89 procent przedszkoli i szkół w Polsce pracowało dzisiaj (31 marca) na normalnych zasadach" - podkreślono. MEN przypomniało, że z inicjatywy minister powołany został zespół do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, a w kwietniu, zgodnie z zapowiedziami, zostanie przedstawiony harmonogram podwyżek dla nauczycieli. Dodatkowo w tym roku, po raz pierwszy od 2012 r. zagwarantowana została waloryzację pensji nauczycieli.

Zobacz także

Z informacji zebranych przez dziennikarzy PAP wynika, że skala i zasięg protestu był różny w poszczególnych województwach. Strajku w ogóle nie było w Kaliszu, Włocławku, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie czy w Strzelcach Opolskich.

RadioZET.pl/PAP/MaAl