Zamknij

Tajemniczy rozbłysk nad Szczecinem. Wszystko zarejestrowały kamery

09.06.2021 17:50
Rozbłysk nad Szczecinem
fot. YouTube: SquareBlake

W nocy z środy na czwartek (2/3 czerwca) kamery prezentujące przez całą dobę panoramę Szczecina uchwyciły tajemniczy rozbłysk nad miastem. Światło pojawiło się dokładnie nad EC Pomorzany. Udało się już ustalić, co było przyczyną rozbłysku.

Tajemniczy rozbłysk nad Szczecinem. Światło pojawiło się na niebie w nocy z 2 na 3 czerwca, dokładnie nad EC Pomorzany. Niecodzienne zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery prezentujące przez całą dobę panoramę miasta.

Głoś Szczeciński zwrócił się w związku z tą sytuacją do Zespołu Elektrowni Dolna Odra - PGE GiEK S.A., do którego należy EC Pomorzany. Błysk był widoczny nie tylko nad Pomorzanami, ale również w centrum i na Łasztowni.

– 3 czerwca 2021 r. ok. godz. 00:22 w EC Pomorzany nastąpiło zwarcie instalacji elektrycznej jednego z bloków energetycznych, w wyniku przedostania się kuny na szynoprzewody transformatora. Zdarzenie nie miało wpływu na produkcję energii elektrycznej i ciepła w Elektrociepłowni Pomorzany, ponieważ zwarcie nastąpiło na instalacji niepracującego wówczas bloku. Układ zabezpieczeń zadziałał prawidłowo, wyłączając transformator w trybie awaryjnym. Systemy zabezpieczeń oraz układy rezerwowego zasilania są tak zaprojektowane, aby wyłączenie jednego urządzenia z ruchu nie spowodowało sytuacji zagrażającej odstawieniem bloków energetycznych – poinformowała Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Jak podaje portal wSzczecinie.pl, z poważniejszą awarią w EC Pomorzany zmagano się na początku lutego. Problemy z dostawami ciepła dotknęły wówczas około 30 tys. szczecinian. Przyczyną była zamarzająca woda w kanale elektrociepłowni.

RadioZET.pl/ Głos Szczeciński/ wSzczecinie.pl