Zamknij

150 osób z Pragi-Północ zostanie przeniesionych na tydzień do hoteli. Przez...rozbudowę metra

Redakcja
03.10.2017 14:50
Warszawa
fot. Google Street View

Mieszkańcy trzech kamienic na Pradze-Północ muszą na tydzień przenieść się do hoteli. Wszystko przez rozbudowę II linii metra, której najnowszy etap rusza w najbliższym czasie.

Tę dość absurdalną, ale jednak prawdziwą historię opisał portal Metro Warszawa.

W obawie przed wibracjami

Lada chwila rusza kolejny etap przedłużenia II linii stołecznego metra - w kierunku Bródna. Wykonawca, czyli spółka Asaldi twierdzi, że w związku z wibracjami, które mogą być skutkiem drążenia podłoża, konieczna jest czasowa ewakuacja mieszkańców trzech budynków na zbiegu ulic Strzeleckiej i Szwedzkiej na Pradze-Północ. Chodzi o konkretne adresy: Szwedzka 17, Strzelecka 42 oraz Strzelecka 44.

Przedstawiciele spółki uspokajają, że cała operacja przeprowadzona zostanie przede wszystkim w trosce o komfort mieszkańców. - Stan budynków był badany kilka razy, jeszcze w 2013 roku na etapie przygotowywania projektu budowy metra, na zlecenie miasta - mówił w rozmowie z "MW" rzecznik Asaldi Mariusz Witczyński.

I dodał, że terminalne wyprowadzenie mieszkańców i tak było nieuchronne z uwagi na konieczność wyłączenia w tych budynkach instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej na czas drążenia.

Być może wrócą do domów wcześniej niż po tygodniu

Witczyński przyznał, że mieszkańcy zostali już poinformowani o sprawie. Zapewnił również, że całe przedsięwzięcie zostało już odpowiednio przygotowane pod kątem logistyczno-organizacyjnym - dla mieszkańców przygotowano specjalny punkt informacyjny oraz infolinię, a terminy przeprowadzek dostosowane zostały do harmonogramu prac.

Mieszkańcy trzech praskich kamienic zostaną przeniesieni na tydzień do hoteli. Łącznie cała grupa liczyć będzie 150 osób. Witczyński zapewnił, że 7 dni to maksymalny okres, w jakim lokatorzy ze Szwedzkiej i Strzeleckiej będą przebywać poza swoimi mieszkaniami.

- Samo przejście maszyny będzie trwało nawet krócej, więc może się zdarzyć, że mieszkańcy wrócą do swoich mieszkań wcześniej niż po tygodni - powiedział dziennikarzom. Nie zdradził jednak, w których hotelach zostaną ulokowani ani ile dokładnie wyniosły koszty całej operacji. Poinformował jedynie, że będzie to takie przedsięwzięcie, jakie zaplanowano w ramach całej rozbudowy metra. 

Mencwel wskazuje na absurdy

Metro Warszawa poprosiło również o opinię znanego warszawskiego aktywistę Jana Mencwela ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Ten zadeklarował pełną otwartość i gotowość na pomoc prażanom.

- Zamierzamy im pomóc i upewnić się, czy te wysiedlenia mają rzeczywiście miejsce i na jakich zasadach - oznajmił. Jednocześnie nie ukrywał zdziwienia i zasmucenia tak niestandardowym przebiegiem prac budowlanych, ale też w ogóle samym projektem trasy podziemnej kolei. 

- Dla nas to kolejny argument, że przebieg trasy metra jest absurdalny. Dlaczego nie pod ulicami, ale pod samymi kamienicami idzie rura? - pytał.

RadioZET.pl/Metro Warszawa/MP