O czym Morawiecki rozmawiał z Netanjahu? „To nie był chłodny, dyplomatyczny monolog. Deeskalacja napięcia”

Redakcja
19.02.2018 08:25
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Rozmowa premiera Polski Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu dotyczyła polityki historycznej i dialogu politycznego. Służyła deeskalacji napięcia między Warszawą a Tel Awiwem. Należy ją ocenić pozytywnie — powiedział w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk.

W niedzielę doszło do rozmowy telefonicznej premiera Morawieckiego z szefem izraelskiego rządu.

O czym Morawiecki rozmawiał z Netanjahu?

Dworczyk, pytany w TVN24 o tę rozmowę, powiedział, że trwała ona około pół godziny.

— Dotyczyła polityki historycznej, dialogu politycznego i historycznego między Polską a Izraelem i oczywiście służyła deeskalacji napięcia pomiędzy Warszawą a Tel Awiwem — zaznaczył.

Zagłosuj

Czy zauważasz wśród Polaków zachowania antysemickie?

Liczba głosów:

— Każda rozmowa przybliża do siebie strony, które mają rozbieżne zdania, więc na pewno należy ją ocenić pozytywnie — podkreślił.

Nowelizacja ustawy o IPN

Podczas jednego z paneli w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium dziennikarz Ronen Bergman, zwracając się do szefa polskiego rządu ws. nowelizacji ustawy o IPN, przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Następnie oświadczył: „Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę? Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Odpowiadając na pytanie Bergmana, Morawiecki powiedział m.in.: „Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy (ang. perpetrators). Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy czy ukraińscy — nie tylko niemieccy”.

W Izraelu odebrano wypowiedź Morawieckiego jako stwierdzenie, że wśród sprawców Holokaustu byli także Żydzi, co wywołało ostrą reakcję.

RadioZET.pl/TVN24/maal