Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Szefowie MSZ Polski i Egiptu będą współpracować ws. wyjaśnienia śmierci Magdaleny Żuk

12.05.2017 17:25
xxx wiadomosci

Rozmowę telefoniczną przeprowadzili w piątek szefowie MSZ Polski Witold Waszczykowski i Egiptu Sameh Szukri. Egipski minister zapewnił w niej o "pełnej woli współpracy" w sprawie wyjaśniania śmierci Magdaleny Żuk - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Magda Żuk fot. Facebook

Jak podano w komunikacie polskiego resortu dyplomacji, Szukri zadeklarował w rozmowie z Waszczykowskim, że władze egipskie gotowe są do "okazania wszelkiej możliwej pomocy przedstawicielom polskich instytucji zajmujących się śledztwem" oraz powiedział, że "stronie egipskiej zależy na szybkim i niepozostawiającym żadnych wątpliwości wyjaśnieniu sprawy".

Szef polskiego MSZ podziękował z kolei swojemu egipskiemu odpowiednikowi za "dotychczasową otwartość egipskiej administracji podczas współpracy z polskimi śledczymi" oraz "wyraził nadzieję na jej kontynuację" - czytamy w komunikacie. Na prośbę prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry osobistym nadzorem postępowanie w sprawie śmierci Magdaleny Ż. objął prokurator generalny Egiptu Nabil Ahmed Sadek.

Co się wydarzyło w Egipcie?

Według wstępnych ustaleń 27-letnia Magdalena Żuk 25 kwietnia poleciała na wycieczkę do kurortu Marsa-Alam. Po dwóch dniach partnera kobiety, który miał z nią kontakt telefoniczny, zaniepokoiło jej zachowanie. Zaplanował jej wcześniejszy powrót do kraju. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Magdalena trafiła do szpitala.

W tym samym czasie do Egiptu przyjechał jej znajomy, aby zabrać ją do Polski. W szpitalu w niedzielę dowiedział się, że kobieta nie żyje. Zmarła w wyniku obrażeń wskutek upadku z pierwszego lub drugiego piętra szpitala w Marsa-Alam, w którym przebywała.

W Polsce sprawę wyjaśnia specjalny zespół śledczy powołany przez prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze. Prowadzący śledztwo, w którym uczestniczą także funkcjonariusze służb specjalnych, wśród różnych wersji śledczych zakładają też, że mogło dojść do zabójstwa kobiety.

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń