Zamknij

Rozpoczynają się matury. W piątek egzamin z języka polskiego

Redakcja
04.05.2018 06:56
matura
fot. Shutterstock

W piątek rozpoczynają się matury. Abiturienci zaczynają od egzaminu z języka polskiego. Początek testu na poziomie podstawowym o godzinie 9.00. Poziom rozszerzony rozpoczyna się o 14.00. 

Dziś rozpoczynają się matury. Około 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu przeprowadzony będzie egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.

Matura z języka polskiego

Chęć przystąpienia do matury — tak jak w latach ubiegłych — zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Większość z nich to osoby, które chcą poprawić swój wynik. Dlatego łącznie wszystkich przystępujących dziś do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym będzie ponad 282 tys.

Zobacz także

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru, zdaje się je na jednym — rozszerzonym poziomie oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 25 maja.

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki matur ogłoszone zostaną 3 lipca.

Zobacz także

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

RadioZET.pl/PAP/KM