Zamknij

Rozporządzenie znoszące maseczki opublikowane. Jest kilka wyjątków

25.03.2022 19:37

Obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych w poniedziałek 28 marca 2022, po dwóch latach od wprowadzenia, przejdzie do historii. Wyjątkiem są budynki, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz apteki.

Rozporządzenie znoszące maseczki opublikowane. Jest kilka wyjątków
fot. East News

Rozporządzenie znoszące obowiązek noszenia maseczek zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 28 marca, niemal dokładnie dwa lata po pojawieniu się obostrzeń covidowych w Polsce.

W tym czasie przepisy regulujące konieczność zasłaniania ust i nosa zmieniały się wielokrotnie. W najostrzejszym wydaniu maseczki trzeba było nosić wszędzie poza domem, ostatnio obowiązywały one tylko w zamkniętej przestrzeni publicznej, na przykład w sklepach czy komunikacji miejskiej. Nakaz zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem przestanie obowiązywać niemal całkowicie.

Rozporządzenie o maseczkach w Dzienniku Ustaw. Obowiązek zniesiony, ale nie do końca

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało opublikowane 25 marca w Dzienniku Ustaw, dzięki czemu będzie mogło wejść w życie w poniedziałek 28 marca.

Nowe przepisy znoszą obowiązek noszenia maseczek w sklepach, urzędach i komunikacji miejskiej. Oznacza to „praktyczny koniec obostrzeń covidowych”.

Usta i nos wciąż trzeba będzie zasłaniać w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, czyli w przychodniach i szpitalach, oraz w aptekach. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował podczas konferencji, żeby zakładać maseczki w dużych skupiskach ludzkich. Stosowanie się do prośby szefa MZ będzie dobrowolne.

Rozporządzenie znosi także obowiązek izolacji i kwarantanny, wprowadzając za to obowiązek samoizolacji dla chorych na COVID-19. W świetle przepisów osoby odbywające w dniu wejścia w życie rozporządzenia kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych są obowiązane zakończyć je na dotychczasowych zasadach.

loader

RadioZET.pl/PAP