Ruch Prawdziwej Europy zarejestrowany. Nowa prawicowa partia startuje do PE

Redakcja
15.02.2019 14:18
Ruch Prawdziwej Europy zarejestrowany. Nowa prawicowa partia startuje do PE. Mirosław Piotrowski
fot. UE/EAST NEWS

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do ewidencji partii politycznych. Prezes partii, europoseł Mirosław Piotrowski liczy, że teraz „szybko zapadną decyzje” o listach kandydatów partii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Na jaką partię zagłosowałbyś w wyborach parlamentarnych?

Liczba głosów:

Jak poinformowała rzeczniczka ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska, Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do ewidencji partii politycznych we wtorek.

Odnosząc się do trwającego ponad dwa miesiące procesu rejestracji partii, Piotrowski przyznał, że „trochę to trwało i niektórzy już się niecierpliwili”.

– Ale dowiaduję się o rejestracji partii politycznej Ruch Prawdziwa Europa w dniu świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy. Sądzę, że jest to szczęśliwa wiadomość i nie wypada mi narzekać na przedłużający się proces rejestracji – powiedział.

Zobacz także

Kto znajdzie się na listach Ruchu Prawdziwej Europy?

Mówiąc o planach partii, podkreślił, że celem jest teraz „skonstruowanie list” kandydatów w wyborach do PE.

– Trwają już od pewnego czasu rozmowy z osobami, środowiskami, w tym z politykami, i te rozmowy się konkretyzują, a informacja o rejestracji partii sprawi, że, mam nadzieję, bardzo szybko zostaną podjęte decyzje – dodał. Zastrzegł, że jeszcze nie chce mówić o nazwiskach.

Na osobnej konferencji prasowej europoseł chce przedstawić szczegóły programowe partii. Podkreślił, że jego partia „kładzie nacisk na chrześcijańskie myślenie o Europie”. „Od wielu lat mówimy, że chodzi nam także o Europę ojczyzn. A gdybym miał określić to w jednym słowie, to powiedziałbym: normalność, po prostu normalność” – zaznaczył.

Piotrowski przypomniał, że zawiązując ugrupowanie polityczne, jego założyciele myśleli o samodzielnym starcie w wyborach.

– I tutaj nie zmieniło się wiele, aczkolwiek nie wykluczamy innych możliwości, gdyż zgłosiły się do nas inne podmioty polityczne i chcą się do nas przyłączyć w tej chwili. Jesteśmy teraz na etapie rozmów, „przyłączenia się” tych osób na listę Ruchu Prawdziwa Europa – poinformował.

Zobacz także

Czy nowa partia będzie popierana przez o. Rydzyka?

Na pytanie, czy Ruch Prawdziwa Europa liczy na poparcie dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, europoseł powiedział, że „osoby duchowne w Polsce, a także w Unii Europejskiej, nie mieszają się do polityki”. „I takie sugestie odczytuję w formie żartu” – dodał.

– Zwracamy się do ludzi, obywateli polskich, bez względu na to, jakie mają wykształcenie czy pochodzenie, i (tych) którzy mają prawo głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, do nich kierujemy nasz przekaz – zaznaczył.

PAP zapytała Piotrowskiego o jego stosunek do Prawa i Sprawiedliwości, z której list dwukrotnie startował w wyborach do PE, nie będąc członkiem PiS. Europoseł przypomniał, że startował do PE trzykrotnie.

– I za każdym razem miałem więcej niż jedną propozycję startu. Trzy razy start proponowała mi partia Prawo i Sprawiedliwość. W 2004 roku też mi proponowała, wtedy wystartowałem z listy Ligi Polskich Rodzin i zdobyłem mandat. W 2009 i 2014 roku rzeczywiście startowałem z listy PiS, ale podkreślam, że miałem także inne propozycje – oświadczył.

Zobacz także

Radio Maryja ostrzega

Wniosek o rejestrację partii „Ruch Prawdziwa Europa” wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie 27 listopada ubiegłego roku. Sąd dwukrotnie wzywał wnioskodawców do uzupełnienia dokumentów, wskazując m.in. na nieścisłości w statucie partii.

Prof. Piotrowski jest europosłem trzecią kadencję. Jako kandydat LPR otrzymał w 2004 roku ponad 48 tys. głosów, najwięcej w okręgu lubelskim. W 2009 r. Piotrowski był liderem listy PiS na Lubelszczyźnie. Zdobył najwięcej głosów w całym okręgu lubelskim – prawie 85 tys. Podczas ostatnich eurowyborów w 2014 roku jako kandydat PiS zdobył – 73 465 głosów.

Piotrowski jest również znany ze współpracy z o. Tadeuszem Rydzykiem. Europoseł jest częstym gościem na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Europoseł wykłada również na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która należy do redemptorysty. 

Przy okazji rejestracji Ruchu Prawdziwa Europa, Radio Maryja wydało oświadczenie.

„W przestrzeni medialnej pojawia się jednocześnie wiele kłamstw sugerujących, że za nową partią stoi dyrektor i założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Używanie kłamliwego sformułowania »partia Rydzyka« będzie wiązało się z konsekwencjami prawnymi” – podkreśliła rozgłośnia. 

RadioZET.pl/PAP/PTD