Zamknij

Rusza nabór do służby wojskowej. MON: miejsca dla 15 tys. chętnych

21.05.2022 09:37
Nabór do wojska
fot. PAP/Artur Reszko

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w Polsce na mocy ustawy o obronie ojczyzny. W sobotę 21 maja ruszyła rekrutacja.

Wojna w Ukrainie zmusiła jej sąsiadów do mobilizacji wojskowej. 23 kwietnia bieżącego roku przyjęto w Polsce ustawę o obronie ojczyzny, na mocy której zwiększono budżet na obronę i poszerzono szeregi wojsk. Chętni już mogą zgłaszać się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Nabór do wojska. 15 tys. miejsc w jednostkach

Ministerstwo Obrony Narodowej od soboty rozpoczęło nabór ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Tylko w tym roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc w jednostkach wojskowych - zadeklarował szef MON Mariusz Błaszczak.

Jak podał szef MON, w sobotę w całej Polsce odbywać się będą pikniki, a otwartych zostanie 70 punktów rekrutacyjnych.

W Kraśniku o godz. 11 Błaszczak zainauguruje akcję rekrutacyjną do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Weźmie także udział w uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie w sobotę w Kraśniku 43 ochotników.

W jaki sposób będzie można zgłosić się do służby? Można to zrobić osobiście lub przez internet za pośrednictwem portalu rekrutacyjnego - Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (wojsko-polskie.pl).

Jak wyjaśniono, zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie – jak zapisano - ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.

RadioZET.pl/PAP

C