Zamknij

Rusza proces ws. kradzieży obrazu z Kancelarii Prezydenta

Redakcja
15.07.2017 10:27
Rusza proces ws. kradzieży obrazu z Kancelarii Prezydenta
fot. Materiały prasowe

31 sierpnia rusza proces byłego kelnera z Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP. Jarosław G. jest oskarżony o kradzież obrazu "Gęsiarka" z Kancelarii Prezydenta. G. twierdzi, że kupił obraz od nieznanej osoby na bazarze Hala Mirowska w Warszawie. Grozi mu do 10 lat więzienia.

W październiku 2015 r. podczas audytu zauważono brak obrazu "Gęsiarka" autorstwa Romana Kochanowskiego z końca XIX wieku. Zaginęły również inne przedmioty. Śledztwo wykazało, że obraz został wystawiony na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych w czerwcu 2015 r. Oskarżony o jego kradzież został były kelner Kancelarii Prezydenta Jarosław G.

Kradzież obrazu o szczególnym znaczeniu dla kultury

Oskarżonemu został postawiony zarzut kradzieży obrazu o szczególnym znaczeniu dla kultury. – W toku śledztwa ustalono w jaki sposób obraz trafił na aukcję i ujawniono, że osobą, która jako pierwsza wprowadziła obraz do obrotu był b. pracownik Kancelarii Prezydenta RP Jarosław G., któremu na ówczesnym etapie śledztwa przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa paserstwa. Po przeprowadzeniu szeregu czynności dowodowych wskazane przez Jarosława G. okoliczności rzekomego nabycia przez niego obrazu zostały uznane za niewiarygodne, co doprowadziło do przedstawienia mu zarzutu kradzieży obrazu o szczególnym znaczeniu dla kultury – mówił w styczniu prok. Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zobacz także

Tłumaczenia oskarżonego

Oskarżony wyjaśniał, że jesienią 2014 r., nabył obraz za kwotę 100 zł pod Halą Mirowską od nieznanego mu mężczyzny. Tego samego dnia obraz ten miał wstawić do lombardu za kwotę 1800 zł. Ponadto jeszcze jako podejrzany o paserstwo, nie o kradzież, zapewniał, że nie miał samodzielnego dostępu do pomieszczeń, w których znajdował się obraz i inne zaginione przedmioty.

Rusza proces

Śledztwo prokuratury wykazało jednak, że zeznania G. mogą mijać się z prawdą i były kelner usłyszał zarzut. 31. sierpnia stanie przed sądem. W czerwcu 2016 r. podano, że obraz "Gęsiarka" powrócił do Pałacu Prezydenckiego.

 Sprawdź nasz nowy serwis >> MAM ZDANIE <<

RadioZET.pl/PAP/strz