Morawiecki chce zbudować mnóstwo mostów w całej Polsce. Rusza nowy rządowy projekt

Redakcja
25.07.2018 16:42
Morawiecki
fot. PAP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał program Mosty dla Regionów, który przewiduje rządowe wsparcie finansowe dla samorządów, chcących budować nowe drogowe przeprawy przez rzeki. Jednocześnie rząd wskazał 21 takich inwestycji, które uważa za priorytetowe.

Program przewiduje możliwość dofinansowania do 80 proc. budowy nowych mostów drogowych na drogach samorządowych. Zarezerwowany przez rząd budżet programu, przewidzianego do 2025 r., wynosi 2,3 mld zł.

Jak poinformował w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, przyjęcie przez rząd odpowiedniej uchwały pozwala na formalne uruchomienie procedur.

- Sądzę, że w przyszłym tygodniu będziemy chcieli pokazać szczegółowy program realizacji. Plany są takie, żeby uruchomić proces naboru wniosków w drugiej połowie sierpnia - mówił Kwieciński dziennikarzom.

Minister podkreślił, że program pozwala zarówno na sfinansowanie przygotowania dokumentacji projektowej, jak i samej inwestycji.

- W pierwszym etapie będziemy podpisywali umowy na dofinansowanie dokumentacji, w drugim - umowy na realizację. Zakładamy, że pierwszy etap będzie trwał 2-3 lata, a realizacja - kolejne dwa - dodał Kwieciński. Podkreślił, że pieniądze na finansowanie dokumentacji są przewidziane w tegorocznym budżecie, więc podpisywanie pierwszych umów jest możliwe już jesienią.

Zobacz też:

RadioZET.pl/pap/maal